Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
05.06.2022 11:30 Domov
Kandidátov na ombudsmana ešte neevidujú, čas je do piatka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.06.2022 11:30 Domov

Kandidátov na ombudsmana ešte neevidujú, čas je do piatkaBRATISLAVA - V Národnej rade (NR) SR ešte neevidujú žiadneho oficiálneho kandidáta na funkciu verejného ochrancu práv. Pre TASR to potvrdil podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽaNO). Termín na predkladanie návrhov je do piatka 10. júna.


Pollák zároveň uviedol, že v koalícii sa hovorí o viacerých menách, ktoré by mohli do funkcie kandidovať, napríklad Róbert Dobrovodský či Pavol Žilinčík. Podľa informácií TASR sa spomínalo aj meno poslankyne NR SR Jany Žitňanskej či Martina Giertla, bývalého splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti.

 

Post ombudsmana nie je obsadený už viac ako dva mesiace. Doterajšej ombudsmanke Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca a opätovne kandidovať nebude. Kancelária verejného ochrancu práv upozornila, že má na stole 179 podnetov, ktoré čakajú na zhodnotenie novým ombudsmanom. Prvý termín na podávanie návrhov bol pôvodne určený na 25. februára, odvtedy sa presúva.

 

 

Voliť verejného ochrancu práv majú poslanci na schôdzi, ktorá sa začína 14. júna. Plénum ho volí na 5 rokov z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov.

 

Za ombudsmana možno zvoliť občana SR, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a „jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať". Ombudsman nesmie byť členom politickej strany ani hnutia.

 

 

Verejný ochranca práv je nezávislý orgán SR. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou. Úlohou ombudsmana je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ NIkoleta Preložníková

Foto:  tasrNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok