Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.09.2018 09:47 Ekonomika
Dlhodobo nezamestnaným ľuďom sa nemocenské neprepláca, nemajú naňho totiž nárok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.09.2018 09:47 Ekonomika

Dlhodobo nezamestnaným ľuďom sa nemocenské neprepláca, nemajú naňho totiž nárokBRATISLAVA - Osobám, ktoré sú dlhodobo nezamestnané a ostanú práceneschopné, nárok na nemocenské nevznikne. Z tohto dôvodu nie sú povinní Sociálnej poisťovni predkladať potvrdenie o práceneschopnosti od lekára, pričom je jedno, či ich v evidencii vedie úrad práce.


"Za žiadneho nezamestnaného občana neplatí štát poistné na nemocenské poistenie, a keďže práve platenie poistného v čase vzniku práceneschopnosti je podmienkou vzniku nároku na nemocenské, nesplnia ju, a preto ani nemôžu získať dávku nemocenské," zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca poisťovne.

 

Podľa neho výnimkou je situácia, keď práceneschopnosť vznikne nezamestnanému v tzv. ochrannej lehote, ktorá spravidla trvá sedem dní po zániku nemocenského poistenia, teda po ukončení zamestnania. U tehotných je ochranná lehota 8 mesiacov. V takom prípade je potrebné potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti doručiť pobočke poisťovne príslušnej podľa sídla posledného zamestnávateľa, aby mohla byť dávka nemocenské priznaná.

 

Podobne po skončení nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je potrebné potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá vznikla v 7-dňovej, resp. 8-mesačnej ochrannej lehote, doručiť pobočke v mieste bydliska.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok