Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. dec. 2019Branislava
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.09.2018 09:47 Ekonomika
Dlhodobo nezamestnaným ľuďom sa nemocenské neprepláca, nemajú naňho totiž nárok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.09.2018 09:47 Ekonomika

Dlhodobo nezamestnaným ľuďom sa nemocenské neprepláca, nemajú naňho totiž nárokBRATISLAVA - Osobám, ktoré sú dlhodobo nezamestnané a ostanú práceneschopné, nárok na nemocenské nevznikne. Z tohto dôvodu nie sú povinní Sociálnej poisťovni predkladať potvrdenie o práceneschopnosti od lekára, pričom je jedno, či ich v evidencii vedie úrad práce.


"Za žiadneho nezamestnaného občana neplatí štát poistné na nemocenské poistenie, a keďže práve platenie poistného v čase vzniku práceneschopnosti je podmienkou vzniku nároku na nemocenské, nesplnia ju, a preto ani nemôžu získať dávku nemocenské," zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca poisťovne.

 

Podľa neho výnimkou je situácia, keď práceneschopnosť vznikne nezamestnanému v tzv. ochrannej lehote, ktorá spravidla trvá sedem dní po zániku nemocenského poistenia, teda po ukončení zamestnania. U tehotných je ochranná lehota 8 mesiacov. V takom prípade je potrebné potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti doručiť pobočke poisťovne príslušnej podľa sídla posledného zamestnávateľa, aby mohla byť dávka nemocenské priznaná.

 

Podobne po skončení nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je potrebné potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá vznikla v 7-dňovej, resp. 8-mesačnej ochrannej lehote, doručiť pobočke v mieste bydliska.

 reklama


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok