Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2022Václav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.07.2022 10:03 Domov
Pozor na riziká, ktoré vám hrozia pri používaní verejnej Wi-Fi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2022 10:03 Domov

Pozor na riziká, ktoré vám hrozia pri používaní verejnej Wi-FiBRATISLAVA – Odborníci neodporúčajú na prácu v zahraničí používať verejné wifi siete hotelov. O niečo bezpečnejšie sú podľa nich wifi apartmánov a dovolenkových domov.


Bezpečnosťou dovolenkovej práce v zahraničí je však potrebné zaoberať sa už na Slovensku. Firmy by v súčasnosti mali mať svoju virtuálnu privátnu sieť (VPN). Tá šifruje komunikáciu a výmenu dát a hackerovi môže trvať desiatky rokov, kým ju prelomí. Spoločnosť Solitea tiež radí na bankové operácie minúť radšej vlastné mobilné dáta od operátora.

 

      

Verejné wifi sú bezplatné, ale spravidla prinášajú veľké hrozby. „Niektoré verejné wifi siete majú čoraz častejšie prístupový bod bez hesla, čo predstavuje veľmi jednoduchý prístup pre vás, ale aj pre hackerov. Do akéhokoľvek zariadenia sa hackeri vedia dostať pomerne jednoducho, čím získavajú kontrolu nad celou dátovou komunikáciou,“ upozorňuje Peter Gajdošech, odborník na informačné technológie IT spoločnosti.

 

      

Wifi siete v apartmánoch či dovolenkových domoch sú o niečo bezpečnejšie, pretože sa používateľ musí štandardne k prístupovému bodu prihlásiť pomocou hesla. Ale aj v tomto prípade vidí Gajdošech riziko, pretože heslá bývajú veľakrát známe. Sú dostupné pre všetkých ubytovaných, vrátane hackerov. Chybou tiež je, že prenajímatelia nemenia heslá veľmi často.
      

Hackeri môžu na verejnej wifi jednoducho pristupovať k osobným údajom a heslám. „Každé zariadenie môže byť cez takúto sieť napadnuté vírusom alebo malvérom, čiže vaša komunikácia s okolitým svetom môže byť odpočúvaná, alebo ju môže niekto sledovať,“ vysvetľuje profesionál. Práca, ale aj iné aktivity zo zariadení pripojených do verejnej wifi siete môžu byť bezpečnejšie len pri dodržaní základných pravidiel.

 

 

„Každé vaše zariadenie by malo mať pravidelne aktualizovaný antivírusový softvér. Mali by ste byť vždy pripojený pomocou VPN. Na zariadení by ste mali mať aktívny firewall, ktorý v počítačovej sieti blokuje alebo povoľuje sieťové prenosy. Pri práci na webe by ste mali využívať iba šifrované pripojenie, t. j. také, ktorého adresa sa začína na HTTPS, nie HTTP,“ priblížil Gajdošech. Ak je to možné, na zariadení je vhodné vypnúť zdieľanie súborov. „A na záver, ak sieť práve nevyužívate, wifi vypnite,“ doplnil.

 

      

Veľa firiem má v súčasnosti zriadené VPN pripojenie. Je to spôsob online pripojenia do firemnej siete, ak sa zamestnanec nachádza mimo práce. Odborník to hodnotí ako najlepšiu alternatívu. „Pri VPN pripojení sa všetka vaša komunikácia odosiela na server poskytovateľa VPN a odtiaľ prebieha šifrovaná komunikácia s druhou stranou,“ vysvetľuje. Ak firma neposkytuje takéto pripojenie, je možné využiť aj komerčne dostupné VPN pripojenia, ktoré garantujú vysokú mieru bezpečnosti.
      

Dôležité je na dovolenke tiež pamätať, že cez verejnú wifi je veľmi nerozumné pristupovať do bankovej aplikácie alebo internetbankingu. „Ak ste pozabudli doma zrealizovať nejaké prevody, v zahraničí na to radšej odporúčam minúť trochu dát od mobilného operátora. Tam je bezpečnosť spravidla na vysokej úrovni,“ uzatvára Gajdošech.

 

Možno vás zaujme: Po vypití pančovaného alkoholu zomrelo 21 ľudí, ďalších 30 ochoreloreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok