Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Vlajky Európskej únie a Veľkej Británie.
Vlajky Európskej únie a Veľkej Británie.
18.10.2019 13:03 Zahraničie
Čo čaká podnikateľov a občanov EÚ po prípadnom vystúpení Veľkej Británie zo spoločenstva?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2019 13:03 Zahraničie

Čo čaká podnikateľov a občanov EÚ po prípadnom vystúpení Veľkej Británie zo spoločenstva?BRATISLAVA - Brexit sa nezadržateľne blíži a podľa všetkého sa dotkne všetkých členských krajín EÚ. Ak Británia opustí spoločenstvo, bude najprv fungovať v prechodnom období. Čo to však znamená pre firmy a občanov EÚ? V tejto súvislosti vám preto poskytujeme vyjadrenia právnika Juraja Steineckera z najväčšej česko-slovenskej nezávislej právnickej kancelárie Havel & Partners.


V prvom rade je nutné podotknúť, ako sa vyjadril aj sám právnik Juraj Steinecker, že "zatiaľ nie je jasné, či upravenú dohodu britský parlament vôbec schváli". 

 

 

Tzv. "prechodné obdobie" má trvať do konca roka 2020 no je možné, že sa tento stav predĺži až do roku 2022. V Británii budú počas tohto obdobia platiť všetky pravidlá EÚ rovnako ako doteraz. Niečo sa však predsa len zmení. "Briti stratia zastúpenie v EÚ inštitúciách - v Bruseli, v Štrasburgu aj v Luxemburgu. Budú teda musieť aj naďalej rešpektovať pravidlá EÚ, bez toho aby ich mohli spoluvytvárať," vyjadril sa Steinecker. 

 

 

Ohľadom cestovania do Británie sa v najbližšej doby našťastie z nášho pohľadu nič nezmení. "Vieme, že ešte 5 rokov po skončení prechodného obdobia bude možné jazdiť do Británie na krátke pobyty len s občianskym preukazom - bez pasu a bez víz."

 

Pre firmy obchodujúce vo Veľkom Británii to tiež vyzerá zatiaľ dobre. "Nemyslíme si, že je za tejto situácie nutné začať v panike znovu prerokovávať už uzatvorené obchodné dohody s britskými partnermi." Netreba však zabudnúť, že v prípade nových kontraktov, ktoré sa uzatvoria ku koncu prechodného obdobia "bude potrebné brať do úvahy možný vznik colných či administratívnych bariér". 

 

 

Británia bude podľa všetkého chcieť čo najvýhodnejší prístup na vnútorný trh EÚ, čo by znamenalo minimum kontroly. EÚ pravdepodobne bude vyžadovať akceptáciu všetkej regulácie a právomoc únijných súdov pre prístup na vnútorný trh EÚ. "Nemožno ani vylúčiť, že dôjde k zachovaniu vyššej miery integrácie, napr. ako so Švajčiarskom."

 

 

V súčasnej dobe sa dá na situáciu v oblasti obchodovania s Veľkou Britániou po brexite pripraviť len veľmi ťažko. "Nezostáva nič len čakať. Pre podnikateľov, ktorí preferujú rovnocenné alternatívy v iných krajinách EÚ, môže byť výhodnejšie ich využiť," dodal na záver právnik Juraj Steinecker.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: PR Clinic/netky LČ

Foto:  Pixabay, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok