Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
15.06.2019 08:49 Domov
Čaputovej veľký deň, dnes sa stane prezidentkou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.06.2019 08:49 Domov

Čaputovej veľký deň, dnes sa stane prezidentkouBRATISLAVA – Zuzana Čaputová nahradí Andreja Kisku na poste prezidenta. Prezidentkou sa stane zložením prezidentského sľubu. Do rúk predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana ho zloží dnes predpoludním. Po slávnostnej schôdzi NR SR v bratislavskej Redute, teda inaugurácii, ju čaká prehliadka Ozbrojených síl SR, peší presun na ekumenickú bohoslužbu Te Deum v Dóme sv. Martina a prevzatie Prezidentského paláca.


Súčasťou programu inauguračného dňa je aj slávnostný obed pre seniorov. Podvečer Zuzana Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony v Devíne. Následne položí kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Deň ukončí slávnostná recepcia v budove Slovenskej filharmónie. Verejnosť bude môcť inauguráciu, ako aj ďalšie časti programu sledovať vďaka živému prenosu zabezpečenému RTVS aj televíziami Markíza a TA3.

Program sa začne dnes o 11:25 odchodom prezidenta Andreja Kisku do Reduty. Slávnostná schôdza NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky sa začína o 11:45 a potrvá do 12:30. Za účasti poslancov Národnej rady SR, členov vlády, poslancov Európskeho parlamentu za SR, veľvyslancov a ďalších významných hostí politického a spoločenského života Čaputová zloží sľub. Ten je predpísaný ústavou a znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem,“ povie počas inaugurácie Čaputová. Sľub zloží do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana, ktorý následne vydá vyhlásenie o osvedčení zloženia sľubu a udelení štátnych vyznamenaní. Na to zaznie hymna Slovenskej republiky a vypália delostrelecké výstrely.