Briti smútia: Zomrela expremiérka Železná lady Margaret Thatcherová

NETKY.SK • 8 Apríl 2013, 15:34 • 2 min
Briti smútia: Zomrela expremiérka Železná lady Margaret Thatcherová

LONDÝN - Bývalá britská premiérka Margareth Thatcherová v pondelok zomrela vo veku 87 rokov. S odvolaním sa na jej hovorcu Lorda Bella o tom informovala britská vysielacia stanica BBC.

slovakia

left justify in out

"Barónka Thatcherová zomrela v pokoji po infarkte dnes ráno," uviedol Bell.  Thatcherová, prezývaná aj Železná lady, pôsobila na čele britskej vlády v rokoch 1979 až 1990. Stala sa tiež prvou ženou na tomto poste v britskej histórii. Thatcherová bola poslankyňou za Konzervatívnu stranu už od roku 1959. Pôsobila tiež ako ministerka školstva a v roku 1975 na čele konzervatívcov vystriedala bývalého premiéra Edwarda Heatha. Stranu priviedla k volebným víťazstvám v rokoch 1979, 1983 a 1987. 

Thatcherovej sa počas jej 11-ročného pôsobenia na čele britskej vlády podarilo stabilizovať ekonomiku krajiny a v spolupráci s americkým prezidentom Ronaldom Reaganom vrátila Londýn do pozície lídra medzinárodného spoločenstva. Vo svojej vlasti mala však množstvo odporcov najmä z radov tých, ktorí jej reformy označovali za antisociálne.

Thatcherová sa narodila v roku 1925 ako Margaret Hilda Robertsová v anglickom mestečku Grantham. Jej otec Alfred Roberts bol vlastníkom miestneho obchodu s potravinami, neskôr však vstúpil do politiky a pôsobil aj ako starosta Granthamu. 

Thatcherová vyštudovala chémiu na Oxfordskej univerzite a krátko nato v roku 1951 sa vydala za Denisa Thatchera, s ktorým mala dvojičky Carol a Marka. Neskôr pôsobila ako advokátka. Prvýkrát ju zvolili za poslankyňu britského parlamentu v roku 1959. V roku 1975 vystriedala na čele Konzervatívnej strany dovtedajšieho lídra Edwarda Heatha. Počas nasledujúcich rokov udávala tón celej britskej politike a toto obdobie sa tiež často nazýva "thatcherizmom". Ide o výraz opisujúci politiku vyzdvihovania osobných slobôd, znižovania sociálnych rozdielov medzi obyvateľmi Británie, ktoré krajinu trápili dlhé stáročia, ale tiež prijímanie ekonomických liberálnych reforiem. 

Premiérkou sa Thatcherová stala prvýkrát v roku 1979. Išlo o doposiaľ prvý prípad v histórii Británie, keď do čela exekutívy zasadla žena. Konzervatívcov priviedla k volebným víťazstvám aj v rokoch 1983 a 1987. V zahraničnej politike musela riešiť najväčšiu dilemu v roku 1982, keď Argentína uskutočnila inváziu Falklandských ostrovov. Thatcherová následne rozhodla o vyslaní britskej armády do odľahlého britského teritória. Konflikt však prerástol síce v krátku, ale krvavú vojnu - vyžiadal si životy 679 Argentínčanov a 258 Britov. Na domácej politickej scéne zase jej pozíciou otriasla séria baníckych nepokojov v rokoch 1984 až 1985 po tom, ako britská vláda rozhodla o uzavretí viacerých baní. Thatcherová síce konflikt ustála a odborárom prakticky neustúpila, odrazilo sa to však negatívne na jej popularite. Aj preto ju neskôr politickí oponenti prezývali Železná lady, hoci tento výraz ako prvý použila vtedajšia sovietska tlač. 

Thatcherová odišla z exekutívy po tom, ako ju v roku 1990 na čele konzervatívcov nahradil vtedajší minister financií a neskorší premiér John Major. Následne ju vymenovali za členku Snemovne lordov a odvtedy používala titul barónka. 

V posledných rokoch sa na verejnosti objavovala čoraz sporadickejšie. Mohol za to jej zhoršený zdravotný stav, keďže v roku 2002 utrpela niekoľko mŕtvic. Tú poslednú z 8. apríla 2013 už neprežila. Do histórie sa zapísala ako prvá žena na čele konzervatívcov, prvá britská premiérka a tiež najdlhšie pôsobiaci predseda britskej vlády v 20. storočí.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies