Ak Grécko opäť vydá dlhopisy, Radičovej vláda padla zbytočne

NETKY.SK • 20 Júl 2017, 11:12 • 2 min
Ak Grécko opäť vydá dlhopisy, Radičovej vláda padla zbytočne

BRATISLAVA - Grécko už nie je viac hriešnikom eurozóny a môže v lete opäť vydať vlastné dlhopisy. Ukazuje sa, že pomoc z Európskeho stabilizačného mechanizmu priniesla po rokoch svoje ovocie a Radičovej vláda v roku 2011 na tejto téme padla zbytočne.

slovakia

left justify in out

V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal šéfekonóm Sberbank Europe Vladimír Vaňo. „Pomoc Grécku sa v roku 2011 stala vnútropolitickým problémom Slovenska. Išlo o nesolidárny a nie práve najšťastnejší krok. Po siedmich rokoch sa ukázalo, že Európsky stabilizačný mechanizmus je šitý pre krajiny s problémami. Grécko stabilizovalo verejné financie a ak sa v lete vráti na kapitálový trh, tak sa ukáže, že Radičovej vláda padla vtedy zbytočne,“ zdôraznil Vaňo.

 

Už v minulom roku grécka vláda nad očakávanie hospodárila s prebytkom, rovnako ako v prvom polroku tohto roka. „Ide o primárny prebytok, ktorý nezahŕňa splátky istiny a úroku z dlhu. Prekvapením tohto leta sú grécke dlhopisy, ktorých výnos do splatnosti klesol na 5 %, čo je najmenej od roku 2010. Grécke verejné financie sú v najlepšom stave od krízy,“ konštatoval Vaňo.

 

EÚ začala s pomocou krajinám v ekonomických problémoch v roku 2010. Vtedy vznikla prvá verzia, tzv. dočasný euroval (EFSF), ktorý fungoval tri roky a počas nich poskytol finančnú pomoc trom členským krajinám eurozóny - Grécku, Írsku a Portugalsku - v celkovej sume viac ako 174 miliárd eur. Z trvalého eurovalu (ESM), ktorý vznikol v roku 2013 ako náhrada dočasného riešenia, bola následne poskytnutá pomoc Španielsku, Cypru a Grécku v sume 77,3 miliardy eur. Podobne ako Vaňo aj Ministerstvo financií (MF) SR tvrdí, že euroval bol úspechom.

 

"Všetky krajiny, s výnimkou Grécka, ktorým bola poskytnutá pomoc, postupne získali prístup na finančné trhy a vystúpili zo stabilizačných programov. Napriek enormnému reformnému úsiliu sa Grécku zatiaľ nepodarilo ukončiť stabilizačný program. Avšak aj Grécko postupne dostáva verejné financie pod kontrolu a v najbližších týždňoch sa očakáva jeho vystúpenie z procedúry nadmerného deficitu," uviedol rezort financií.

 

Vaňo však upozornil, že kým verejné financie v Grécku sa dostávajú pod kontrolu, reálna ekonomika stále nie je v dobrej kondícii. „Reálna ekonomika zaostáva za verejnými financiami, hoci v tomto roku sa už očakáva jej rast. Ťaží ju najmä najvyššia nezamestnanosť v EÚ, viac ako 20 %. Reformy, napríklad pracovného trhu, však časom Grécku prinesú ovocie,“ očakáva Vaňo.

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies