Zverejnili prvé pracovné ponuky pre Ukrajincov. Ako bude fungovať vyplácanie príspevku za ich ubytovanie?

NETKY.SK • 6 Marec 2022, 15:10 • 2 min
Zverejnili prvé pracovné ponuky pre Ukrajincov. Ako bude fungovať vyplácanie príspevku za ich ubytovanie?

BRATISLAVA - Slovensko ponúka utečencom z Ukrajiny aj pracovné príležitosti. Milan Krajniak a Marián Kéry dnes diskutovali o ich možnostiach na našom trhu. Igor Matovič objasnil, ako bude štát vyplácať peniaze tým, ktorí Ukrajincom ponúknu pomoc.

slovakia

left justify in out

Na webovej stránke ua.gov.sk, ktorú štát vytvoril s cieľom informovania utečencov z Ukrajiny o ich možnostiach po príchode na Slovensko, sú už zverejnené prvé pracovné ponuky, ktoré by pre nich mohli byť vhodné. V relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Názory si v relácii vymenil s predsedom zahraničného parlamentného výboru Mariánom Kérym (Smer-SD), ktorý však apeluje na zamestnávateľov, aby na Ukrajincov nehľadeli ako na lacnú pracovnú silu a neznižovali platy.

 

 

Krajniak spresnil, že aktuálne štatistiky hovoria o 5 000 utečencoch Ukrajiny, ktorí na Slovensku požiadali o dočasné útočisko, čo im vytvára možnosť zamestnať sa tu. Z toho dve tretiny sú ženy a zvyšná tretina muži. Tento mužský podiel však, vzhľadom na vojenskú mobilizáciu na Ukrajine, stelesňuje skôr malých chlapcov a mužov v dôchodkovom veku. Krajniak odhaduje, že o dočasné útočisko na Slovensku požiada päť až desať percent tých, ktorí prejdú cez ukrajinsko-slovenské hranice utekajúc pred vojnou.

 

Prečítajte si tiež: Sme rodina chce kompenzovať rast cien

 

Minister vysvetlil, že utečencov, ktorí nemajú ďalší cieľ po prekročení hraníc, odvážajú do hotspotov, kde s nimi vybavia náležitosti v súvislosti s požiadaním o štatút dočasného útočiska a poskytnú im ubytovanie. Voľné kapacity aj v štátnych zariadeniach zatiaľ ešte podľa ministrových slov sú.

 

Krajniak vysvetlil, že Ukrajinci by sa mali zaevidovať na obecnom úrade tam, kde im poskytnú ubytovanie.

 

„Na základe tejto evidencie ich budú kontaktovať aj zamestnanci úradov práce,“ povedal minister. Spomenul, že Ukrajinci by sa mohli zamestnať napríklad v priemysle, zdravotníctve alebo v sociálnych službách.

 

 

Kéry v tejto súvislosti upozornil a poprosil vládnu koalíciu, aby nezhadzovala všetku zodpovednosť na plecia primátorov a starostov. Vedenia miest a obcí podľa jeho informácií nemajú ešte odpovede na mnohé otázky.

 

Súhlasí s tým, že utečencom treba pomôcť aj tým, že dostanú zamestnanie, ale žiada všetkých zamestnávateľov, aby to nešlo na úkor zníženia platov. Firmy by podľa neho nemali žiť v domnienke, že sem z Ukrajiny prúdi lacná pracovná sila.

 

K téme: VIDEO: Igor Matovič povedal, koľko nás bude stáť vojna. Na čom sa zhodol s Robertom Ficom?

 

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v TA3 povedal, že príspevok za ubytovanie utečencov budú vyplácať obce po tom, čo dostanú prostriedky od štátu. Majú ich mať k dispozícii v nasledujúcom mesiaci po ubytovaní utečencov. Príspevok budú dostávať len za tých ľudí, ktorí majú vybavené dočasné útočisko. 

 

„Obce a mestá budú príspevky vyplácať z prostriedkov, ktoré dostanú v podstate z ministerstva financií cez ministerstvo vnútra. V momente, keď dostanú prostriedky, vyplácajú ich, nikto nemusí vyplácať nič z rezervných fondov,“ objasnil. Obce budú podľa Matoviča posielať výkazy na ministerstvo vnútra, ktoré bude preverovať, či si napríklad na jedného utečenca neuplatňujú nárok dve obce. 

 

 

Podľa návrhu by sa mal poskytovateľ ubytovania do päť dní po skončení mesiaca prihlásiť obci. Obec má do polovice mesiaca posunúť informácie rezortu vnútra, ktorý do konca mesiaca musí posunúť peniaze poskytnuté z ministerstva financií obci.

 

Podpora vo výške sedem eur na dospelú osobu za deň a tri a pol eura za dieťa na deň bude rovnaká pre osoby, ktoré poskytnú svoje súkromné ubytovanie, ako aj pre penzióny či hotely.

 

Návrh je podľa Matoviča spracovaný a musí prejsť parlamentom. Vyplácanie má podľa neho zatiaľ fungovať do konca júna, no myslí si, že treba pomáhať, dokedy bude treba. Ten, kto už teraz poskytuje ubytovanie, dostane peniaze spätne. 

 

Možno vás zaujme: Eduard Heger: Putinovi musíme vyslať jasný signál. V hre je úplné zastavenie ropy a plynu z Ruska!
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies