Kto nebude mať nárok na pandemické ošetrovné? Sociálna poisťovňa informuje o zmenách!

NETKY.SK • 7 Január 2021, 09:42 • 2 min
Kto nebude mať nárok na pandemické ošetrovné? Sociálna poisťovňa informuje o zmenách!

BRATISLAVA - Sociálna poisťovňa zverejnila zoznam zmien a podmienok, týkajúcich sa vyplácania OČR.

slovakia

left justify in out

Ako sme informovali, všetky školy na Slovensku budú od 11. januára pokračovať v dištančnom spôsobe vzdelávania. Materské školy by však mali naďalej fungovať a to pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

 

"Od 11. do 18. januára bude vyplácaná pandemická OČR," uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Sociálna poisťovňa špecifikovala bližšie podrobnosti k nároku i vyplácaniu.

 

img

 

 

Podmienky

 

Nárok na pandemické ošetrovné (OČR) budú mať od 11. januára tohto roka tí rodičia, ktorých deti vo veku do 11 rokov pre zatvorenú škôlku alebo školu zostanú doma a dieťa nebude navštevovať ani školský klub.

 

Podmienkou je totiž osobná a celodenná starostlivosť o dieťa, ktorá nie je splnená vtedy, ak dieťa navštevuje školský klub. Ak ide o dieťa vo veku do 16 rokov, je potrebné potvrdenie ošetrujúceho lekára o tom, že zdravotný stav dieťaťa si nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie.

 

Nárok na pandemickú OČR pritom nemajú tí zamestnanci, ktorí počas starostlivosti o dieťa pracujú z domu a v tomto období majú príjem z pracovného pomeru.
 

img

 

Žiadosť

 

"Ak už vám bol počas krízovej situácie, teda od 12. marca 2020 priznaný nárok na pandemické ošetrovné, novú žiadosť nepodávate," upozorňuje poisťovňa. Koncom tohto mesiaca tak rodič pošle do poisťovne iba čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné.

 

"V prípade, ak ste počas krízovej situácie o pandemické ošetrovné ešte nežiadali, pošlite žiadosť o pandemické ošetrovné," usmerňuje Sociálna poisťovňa. Koncom januára potom rodič zašle aj čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné.

 

Poisťovňa rodičom odporúča, aby využívali elektronické formuláre, ktoré sú zverejnené na jej internetovej stránke. "Urýchlite si tak vybavenie ošetrovného v Sociálnej poisťovni a jeho skoršie vyplatenie," dodáva poisťovňa.

 

Čítajte tiež: Odklad splátok poistného pre zamestnávateľov a SZČO sa upravuje
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zaleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies