Sme rodina chce kompenzovať rast cien

NETKY.SK • 6 Marec 2022, 11:17 • 2 min
Sme rodina chce kompenzovať rast cien

BRATISLAVA - Zvýšené finančné náklady spôsobené rastom cien by mohli dôchodcom čiastočne kompenzovať vyplatením polovičnej sumy 13. dôchodku už v júli tohto roka. Navrhujú to poslanci Jozef Lukáč a Miloš Svrček (obaja Sme rodina) v novele zákona o 13. dôchodku, ktorú predložili na marcovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

slovakia

left justify in out

Poslanci v dôvodovej správe poukázali na to, že súčasne účinný valorizačný mechanizmus pre dôchodkové dávky zohľadňuje rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok predchádzajúceho roka. V roku 2022 zvýšili dôchodkové dávky prostredníctvom tohto mechanizmu o 1,3 %.

 

img

Miloš Svrček

 

Podotkli však, že vývoj spotrebiteľských cien zaznamenal výrazný medziročný nárast najmä v druhom polroku 2021 (v priemere 4,6 %), v januári 2022 inflácia za domácnosti dôchodcov dosiahla medziročnú hodnotu 9,1 %. „Zvýšenie dôchodkových dávok v januári 2022 teda výrazne zaostáva za inflačným vývojom v druhom polroku 2021 a v januári 2022, čím klesá schopnosť dôchodcov zaplatiť svoje výdavky za tovary a služby,“ upozornili predkladatelia.

 

Prečítajte si tiež: Kurzarbeit je už aj na Slovensku

 

S cieľom zmiernenia dosahu zdražovania a vzhľadom na to, že výrazný rast spotrebiteľských cien sa do valorizačného mechanizmu zvyšovania dôchodkových dávok premietne až v roku 2023, poslanci navrhujú ako kompenzáciu tohto oneskorenia vyplatiť v júli 2022 dôchodcom sumu 13. dôchodku v zásade v jeho polovičnej výške.

 

img

Jozef Lukáč

 

V roku 2022 teda navrhujú špeciálnu právnu úpravu 13. dôchodku tak, aby v tomto roku vznikol poberateľom dôchodku nárok na 13. dôchodok nielen v novembri, ale aj v júli. Súčasne navrhujú v roku 2022 určiť sumu 13. dôchodku tak, aby 13. dôchodok, na ktorý vznikol nárok v júli 2022, predstavoval polovicu sumy 13. dôchodku určeného podľa vzorca v zákone.

 

Do úhrnu dôchodkových príjmov na účely určenia sumy 13. dôchodku, na ktorý vznikne nárok v júli tohto roka, vstupujú sumy dôchodkových príjmov, ktorých výška je aktuálna pre posúdenie nároku na 13. dôchodok v júli 2022.

 

img

 

Sumu 13. dôchodku, na ktorú vznikne nárok v novembri tohto roka, by mali vypočítať ako rozdiel sumy 13. dôchodku určenej podľa súčasnej právnej úpravy, na ktorú by mal poberateľ dôchodku nárok, a sumy vyplateného 13. dôchodku v júli 2022.

 

Možno vás zaujme: Slovenský portál odkrýva majiteľov akvaparkov či skirezortov

 

Z dôvodu, že časť 13. dôchodku vyplatia v júli 2022, budú podľa materiálu výdavky vyššie o približne 2,5 milióna eur v porovnaní so súčasným právnym stavom, pretože časť poberateľov 13. dôchodku, na ktorý vznikne nárok v júli tohto roka, by nárok v novembri 2022 vôbec nemala. Účinnosť navrhujú poslanci na 1. júna tohto roka.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies