Zranení baníci hospitalizovaní v bojnickej nemocnici sú pri vedomí

NETKY.SK • 27 Apríl 2023, 10:20 • 2 min
Zranení baníci hospitalizovaní v bojnickej nemocnici sú pri vedomí

BOJNICE/NOVÁKY - Pätica baníkov, ktorí sa v stredu (26. 4.) zranili pri nešťastí v Bani Nováky a sú hospitalizovaní v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, sú pri vedomí. Vo štvrtok to uviedol riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

slovakia

left justify in out

Lekári oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny sa starajú i jedného pacienta, ktorý utrpel popáleniny druhého stupňa. "Jeho stav je stabilizovaný, je pri vedomí. Nie je u neho nutná umelá pľúcna ventilácia. Vo štvrtok zvažujú jeho preloženie na traumatologickú jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS)," ozrejmil Glatz. Na traumatologickej JIS sú podľa neho hospitalizovaní dvaja baníci, ktorí utrpeli popáleniny prvého stupňa, zdravotníci pokračujú v pozorovaní ich zdravotného stavu a laboratórnych parametrov.

 

"Na internistickej JIS sú dvaja pacienti. Jeden je stabilný, zdravotníci pokračujú v observácii jeho stavu a laboratórnych parametrov. Druhý z baníkov je astmatik, nadýchal sa splodín. Rovnako u neho kontrolujú stav," doplnil. Lekári zatiaľ neplánujú nikoho zo zranených prepustiť domov. "Sú pri vedomí, ochotní vypovedať polícii, psychicky otrasení. Všetkým bola navrhnutá psychologická pomoc," dodal Glatz.

 

Dvojica baníkov, ktorých previezli do nemocnice v košickej Šaci, je naďalej vo vážnom stave v umelom spánku a sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Naďalej vo veľmi vážnom stave sú i ďalší dvaja baníci hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, napojení sú rovnako na umelú pľúcnu ventiláciu.

 

V Bani Nováky došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchali splodín horenia. Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a umelom spánku. Príčiny nešťastia bude vyšetrovať Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici, polícia začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies