Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra. Aké diela uvidia diváci?

NETKY.SK • 17 Apríl 2024, 09:45 • 2 min
Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra. Aké diela uvidia diváci?

BRATISLAVA - Titul Rukopisy majstrov už tretiu sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu. Aprílový blok troch predstavení – 17., 18. a 19.4.2024 bude poslednou možnosťou vidieť tento výnimočný večer na doskách Baletu SND.

slovakia

left justify in out

William Forsythe, Edwaard Liang, Craig Davidson, Jerome Robbins, to sú mená, ktoré vo svete baletu patria k svetovej špičke. Ich choreografie mohli diváci na Slovensku vidieť len v rámci programu Rukopisy majstrov.

Balet SND sa týmto titulom zaradil na pomyselnú svetovú baletnú mapu a dokázal, že jeho súbor je vo výnimočnej forme.

„Všetci títo choreografi vyžadujú od súborov, ktorým svoje diela povolia uvádzať, veľmi vysokú kvalitu. To, že sme ich presvedčili a že naši tanečníci dokázali tieto diela zatancovať, samo o sebe vypovedá o úrovni Baletu SND,” hovorí dramaturg Baletu SND Kristián Kohút.

Diváci v rámci večera Rukopisov majstrov uvidia nasledovné diela:

The Vertiginous Thrill of Exactitude

Choreografia Williama Forsytha, ktorej názov sa dá voľne preložiť ako“Závratné vzrušenie z presnosti” – je ohňostrojom tanečnej techniky.

„Špeciálne Forsythov balet bol pre súbor veľká výzva, pretože je neuveriteľne kondične náročný. Choreografia je v tomto prípade ako bublinky šampanského – len čo vás poškádlia na jazyku, sú preč. Je to naozaj jedna z najťažších choreografií na zatancovanie na svete vôbec,” vysvetľuje Kohút.
 
Kostýmy k Forsytheovej choreografii, ktoré sú rockovými verziami klasických baletných sukničiek, navrhol dvorný dizajnér skupiny The Rolling Stones Stephen Galloway. Tancujú v nich aj sólisti Baletu SND.

 

Murmuration

Druhým v poradí je éterické dielo Edwaarda Lianga, ktorý sa vo svojej choreografii inšpiroval murmuráciami, teda pohybmi a obrazcami, ktoré na oblohe vytvárajú kŕdle letiacich vtákov.
 
„Pri tejto choreografii má človek pocit, že je súčasťou prírody. Je vyjadrením istej symbiózy medzi pohybom a vesmírom, človekom a zemou,” približuje dielo Kristián Kohút. “Je to veľmi poetické, no zároveň plné animálneho pohybu. Pre mňa je to nádherná pohybová báseň,” dodáva.

Entropy

Choreograf Craig Davidson je najmladší zo štvorice autorov, ktorých diela uvádza Balet SND v rámci programu Rukopisy majstrov a reprezentuje balet 21. storočia.

Davidsona k vytvoreniu choreografie inšpirovali online hovory s kolegami z celého sveta počas lockdownu a časový posun v jeho rôznych podobách. Nadčasová a geometrická choreografia plynie cez sóla, duetá, triá a zborové sekvencie na pôvodnú hudbu Nicholasa Thayera.

„Princípom choreografie je istý časový posun, ktorý rovnakým pohybovým väzbám dáva iný význam. Je to elektrizujúce, nabité energiou, jemne dráždivé,” opisuje choreografiu Kristián Kohút.

„Choreograf divákov pozýva na vzrušujúcu cestu  dimenziou abstraktného tanca s nároťnou koordináciou a minimalistickým dizajnom. Je to veľmi svieže, dynamické a hypnotizujúce dielo. Pri ústrednom duete sólistov to pôsobí akoby zastal čas a vy ste sa ocitli v ich intímnom objatí,” zhodnotil.

 

The Concert

Čerešničkou večera je záverečná choreografia s názvom The Concert.  Jej autorom je Jerome Robbins, svetoznámy choreograf legendárneho broadwayských muzikálov West Side Story alebo Fidlikant na streche, držiteľ dvoch Oscarov.
 
Príbeh baletu sa odohráva na klavírnom koncerte, kde sa stretne rôznorodé publikum. Jerome Robbins si prostredníctvom archetypov ľudského správania uťahuje z toho, akí sme.
 
„Som si istý, že každý divák v niektorej z postáv na javisku nájde seba alebo niekoho z ľudí, ktorých pozná,” dodáva dramaturg Kohút. Súčasťou choreografie je aj takzvaný Mistake Waltz, ktorý má na YouTube milióny zhliadnutí.
 
Autorkou nápaditých kostýmov do Robbinsovej choreografie je Irene Sharaffamerická kostýmová návrhárka, držiteľka piatich Oscarov.
 
Štvorica výnimočných choreografií znie v sprievode hudby Schuberta, Chopina, Ezio Bossa a Nicholasa Thayera. Vstupenky na derniérový blok predstavení Rukopisov majstrov sa dajú zakúpiť online na webe snd.sk alebo v pokladnici SND.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MK SR, Foto: Tlačový odbor MK SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies