Zomrela speváčka a herečka, ktorej sa pripisuje vynález diskotéky

NETKY.SK • 1 Máj 2022, 15:36 • 2 min
Zomrela speváčka a herečka, ktorej sa pripisuje vynález diskotéky

PARÍŽ – Francúzska speváčka a herečka Régine, ktorej sa pripisuje „vynález“ modernej diskotéky a ktorá viedla impérium nočných klubov od Paríža po Los Angeles, zomrela v nedeľu vo veku 92 rokov. Pre agentúru AFP to uviedla jej vnučka.

slovakia

left justify in out

Régine, rodným menom Régina Zylberbergová pôvodom z Belgicka, otvorila svoj prvý klub v parížskej Latinskej štvrti v 50. rokoch 20. storočia, keď hracie automaty, ktoré boli v tom čase v tanečných kluboch všadeprítomné, nahradila gramofónmi a diskdžokejmi. AFP podotkla, že Régine často hovorievala, že tento nový formát ju oprávňuje na to, aby si nárokovala „vynález diskotéky“.

 

 

Nové diskotéky si ľudia obľúbili a Régine, ktorá sa stala známou ako „kráľovná noci", otvorila niekoľko ďalších podnikov vrátane „Regine's“ v New Yorku v 70. rokoch a ďalších v Miami, Riu de Janeiro a Los Angeles. V čase najväčšej slávy zahŕňalo Réginino diskotékové impérium 22 prevádzok. Hoci sa na medzinárodnej scéne preslávila najmä ako podnikateľka nočných klubov, Vo Francúzsku bola vždy považovaná skôr za autorku a interpretku šansónov.

 

V 60. rokoch, po vystúpení v parížskej Olympii, spievala aj v Carnegie Hall v New Yorku a stala sa spolu s Edith Piaf  jednou z mála Francúzok, ktoré dobyli Ameriku. Francúzsky spevák Renaud ju označoval za poslednú predstaviteľku typického šansónu, ktorá inšpirovala celú generáciu autorov vrátane napr. Sergea Gainsbourga. Hrala aj vo viacerých filmoch, pričom spolupracovala aj s hviezdnymi režisérmi ako Claude Lelouch a Claude Zidi.

 

Možno vás zaujme: Pri pretekoch nákladných vozidiel zomrelo dieťa!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies