Zomrela pani Gertrude, ktorá prežila holokaust a bojovala proti krajnej pravici

NETKY.SK • 2 Január 2022, 09:37 • 3 min
Zomrela pani Gertrude, ktorá prežila holokaust a bojovala proti krajnej pravici

VIEDEŇ - Gertrude Pressburgerová sa preslávila v rakúskej prezidentskej kampani v roku 2016 varovným videoposolstvom. V ňom ako pani Gertrude varovala pred nenávisťou a vylučovaním menšín zo spoločnosti, k čomu podnecuje krajná pravica. Zomrela v piatok 31. decembra po dlhej chorobe. Dožila sa 94 rokov.

slovakia

left justify in out

Dcéra tesára sa narodila a vyrastala vo Viedni. Jej židovská rodina prestúpila začiatkom 30. rokov 20. storočia na katolícku vieru, ale to ju neochránilo pred prenasledovaním nacistami, keď už Nemecko v roku 1938 anektovalo Rakúsko.

 

img

 

Po tom, čo nacistická tajná polícia Gestapo zatkla a mučila jej otca za údajnú politickú činnosť, sa rodine podarilo ujsť do Juhoslávie a neskôr do Talianska, napísala APA. V roku 1944 rodinu chytili a deportovali do nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz na území Poľska, okupovaného Nemeckom. V tábore zavraždili jej matku a dvoch mladších bratov. Jej otca nacisti takisto zabili.

 

Prečítajte si tiež: Začal sa proces s 96-ročnou sekretárkou z koncentračného tábora

 

Pressburgerová sa po vojne vrátila do Viedne, ale o svojom strašnom utrpení počas holokaustu nerozprávala. Nakoniec sa rozhodla otvorene hovoriť o holokauste aj o trpkých antisemitských skúsenostiach, ktoré zažila v povojnovom Rakúsku. Nevrátila som sa do Viedne, aby som bola znovu utláčaná. Prisahala som si, že nebudem znovu znášať ďalšie utrpenie. Budem bojovať svojimi ústami,“ citovala ju APA.

 

 

 

Vydala aj pamäti, ktoré napísala spolu s autorkou Marlene Groihoferovou. V knihe s názvom Gelebt, Erlebt, Überlebt opísala príchod svojej rodiny do Auschwitzu v roku 1944. Jej matku a dvoch bratov odviezli niekam nákladným autom. Gertrudu samotnú odviezli iným smerom a rýchlo stratila z dohľadu aj otca. Členov rodiny stále hľadala, až raz k nej prišiel neznámy človek, ukázal na dym stúpajúci z komínov za barakmi a povedal jej, že všetkých ľudí odvezených nákladným autom už otrávili plynom a spálili. To bola chvíľa, keď pochopila, že ich zavraždili.

 

Možno vás zaujme: Pápež František navštívil migrantov na Cypre. Podmienky v táboroch prirovnal ku koncentrákom!

 

V roku 2016 sa vo videu na internete prihovorila mladšej generácii v Rakúsku a varovala pred ponižovaním a vylučovaním menšín zo spoločnosti. Reagovala tým na krajne pravicovú rétoriku pred prezidentskými voľbami. Vyzvala mladých Rakúšanov, aby išli voliť. Video malo veľký ohlas. „Len som povedala, čo som si myslela. A rezalo to do živého. Nikdy nepochopím prečo,“ povedala potom pre APA.

 

img

 

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen (pôvodne politik zo strany Zelených) neskôr povedal, že si je istý, že jej video apel mal určitý vplyv na výsledok volieb, ktoré tesne vyhral až po opakovanom druhom kole. Porazil kandidáta z krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norberta Hofera. „Nikdy to nebudeme vedieť s istotou, ale malo to vplyv, a predovšetkým na mladých a veľmi mladých ľudí. Som o tom presvedčený,“ povedal Van der Bellen.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies