Výrobcovia energie žiadajú zvýšenie limitu na pripájanie obnoviteľných zdrojov

NETKY.SK • 22 Apríl 2022, 15:30 • 2 min
Výrobcovia energie žiadajú zvýšenie limitu na pripájanie obnoviteľných zdrojov

BRATISLAVA - Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) a sedem ďalších najväčších sektorových organizácií zaslali Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS) a Ministerstvu hospodárstva (MH) SR výzvu na prehodnotenie podmienok pre pripájanie obnoviteľných zdrojov do elektrizačnej sústavy SR. Ide o prvú iniciatívu, kde sa združili všetky sektory výroby a dodávky energie, uviedla v piatok SAPI.

slovakia

left justify in out

„Bezprecedentné spojenie dodávateľov a výrobcov energie, ako aj teplárov a vodíkovej asociácie je jasným odkazom vláde, že slovenskú energetiku trápia rovnaké problémy. Výzva, pod ktorú sa podpísali najsilnejšie sektorové organizácie, je jasný odkaz pre kompetentných, aby začali aktívnejšie hľadať riešenia," komentuje spoluautor výzvy a riaditeľ SAPI Ján Karaba.

 

Signatári upozornili, že limit na pripájanie variabilných obnoviteľných zdrojov energie vo výške 407 megawatt (MW) predstavuje len jednu tretinu z prírastku výkonu 1200 MW, ktorý sa má v SR vybudovať do roku 2030 podľa Integrovaného národného a klimatického plánu SR.

 

img

 

Na Slovensku platil do minulého roka stop stav na pripájanie nových OZE do siete. „Sme presvedčení, že po roku uvoľnenia 'stop stavu' je žiaduce prehodnotiť podmienky a zbilancovať dosiahnutý pokrok v budovaní nových kapacít," uviedli organizácie vo výzve. Pokiaľ je dôvodom na nezvyšujúcu sa kapacitu nedostatočná flexibilita sústavy, mali by MH a SEPS prijať potrebné opatrenia.

 

obrazok

 

Organizácie zdôraznili, že o výstavbu veterných a fotovoltických elektrární, ako aj akumulačných zariadení je „obrovský záujem“. Asociácie vo výzve uviedli aj šesť návrhov na zmenu podmienok, ktoré by mali uľahčiť rozvoj slnečných a veterných elektrární, ale aj batériových úložísk a umožnia Slovensku splniť ciele v oblasti elektroenergetiky do roku 2030.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies