Zomrel Jiří Šalamoun, ilustrátor Maxipsa Fíka

NETKY.SK • 1 Apríl 2022, 20:15 • 2 min
Zomrel Jiří Šalamoun, ilustrátor Maxipsa Fíka

PRAHA – Vo veku 86 rokov zomrel významný český ilustrátor, výtvarník, grafik a spisovateľ Jiří Šalamoun. Preslávil sa ako kresliar animovaného seriálu Maxipes Fík. Pokladajú ho za legendu knižnej ilustrácie a animovaného filmu a jeho umenie krášli stovky kníh, vrátane Hobita od autora J. R. R. Tolkiena, napísal v piatok portál TN.cz českej televízie Nova.

slovakia

left justify in out

Šalamoun zomrel vo veku nedožitých 87 rokov vo štvrtok večer vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Narodil sa 17. apríla 1935 v Prahe a za svojho života sa podieľal na ilustráciách stoviek kníh, na tvorbe animovaných filmov, okrem toho tvoril aj plagáty. Bol emeritným profesorom a dlhoročným vedúcim ateliéru ilustrácie a knižnej grafiky na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe (UMPRUM), uvádza TN.cz.

 

 

Vlani mal výtvarník výstavu v pražskom Múzeu Kampa pod názvom Jiří Šalamoun: Kto nevidel, neuverí, to mi verte.

 

„Dobrácky, hovoriaci pes z kresleného animovaného večerníčka Maxipes Fík, sa za posledných 40 rokov stal doslova národným hrdinom, a ako takému je v autorovej dosiaľ najrozsiahlejšej retrospektívnej výstave právom venovaná podstatná časť expozície,“ napísalo vtedy Múzeum Kampa.

 

 

K úmrtiu umelca sa na sociálnych sieťach vyjadril aj český minister kultúry Martin Baxa.

 

„Niektoré správy naozaj zarmútia. Zomrel ilustrátor, autor kreslených filmov a plagátov Jiří Šalamoun. Aj keď ilustroval napríklad i Tolkienovho Hobita, nielen v mojom srdci bude jeho meno navždy spojené s postavou Maxipsa Fíka. Česť jeho pamiatke!“ napísal na Twitteri.

 

Možno vás zaujme: Český zväz pivovarov podal prihlášku pivnej kultúry do UNESCOtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies