Slovenku, ktorú obvinili z terorizmu, prepustili z väzenia

NETKY.SK • 15 August 2023, 10:20 • 2 min
Slovenku, ktorú obvinili z terorizmu, prepustili z väzenia

Banská Bystrica-Májovú žiadosť o prepustenie žene zamietli, dnes už je na slobode

slovakia

left justify in out

Partnerstvá dvoch ľudí, pochádzajúcich z rôznych krajín mávajú občas trpkú príchuť. Iné nátury, iné náboženstvá prinášajú iné životné štýly. Azda najviac toto počuť z úst Sloveniek, žijúcich za hranicami rodnej krajiny. Vplyvom miestnych zvyklostí v druhej krajine sa často musia prispôsobiť odlišným životným podmienkam, iné si zvyknú ihneď. Krajinu svojho manžela si obľúbila aj istá Slovenka, ktorú však obvinili z trestnej činnosti. 

 

Slovenku obvinenú z terorizmu Renátu D., ktorú vládny špeciál vo februári dopravil z Iraku na Slovensko, prepustili v pondelok z väzby na slobodu. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Rozhodnutie nie je právoplatné. Pre TASR to potvrdil jej právny zástupca Rastislav Urbáni. ŠTS prijal písomný sľub a väzbu obvinenej nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Medzi obmedzenia, ktoré jej uložil, patrí zákaz vycestovať do zahraničia a povinnosť odovzdať pas. Poloha obvinenej bude monitorovaná technickým zariadením.  

Renátu D. obvinili pre obzvlášť závažné zločiny založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Na Slovensko ju spolu s deťmi dopravili na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje ministerstvo zahraničných vecí. ŠTS ju hneď zobral do väzby. Ešte v máji zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby, čo potvrdil aj Najvyšší súd SR. Zostala v nej z dôvodu, aby nemohla utiecť a pokračovať v trestnej činnosti.

Ako sa konštatuje v prvom uznesení o väzbe, obvinená sa pravdepodobne na prelome rokov 2014 a 2015 dostala na územie Sýrie s cieľom pripojiť sa k manželovi lekárovi už ako bojovníkovi teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS). Urobila to aj napriek tomu, že deti vystavila nebezpečenstvu v tom čase prebiehajúcej sýrskej občianskej vojny a svojvôli vlády teroristickej skupiny Islamský štát. Počas pôsobenia na rôznych miestach v Sýrii mala spolu s manželom vychovávať obe deti v duchu ideológie radikálneho islamu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies