ZMOS vyzýva prevádzkovateľov hier, aby nezasielali výzvy samosprávam +VIDEO

NETKY.SK • 8 Júl 2024, 16:05 • 2 min
ZMOS vyzýva prevádzkovateľov hier, aby nezasielali výzvy samosprávam +VIDEO

ZVOLEN - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) odmieta predbežné prerokovania nároku na náhradu škody a žaloby od prevádzkovateľov hazardných hier. Na tlačovej konferencii vo Zvolene o tom informoval predseda ZMOS Jozef Božik.

slovakia

left justify in out

Zároveň vyzval prevádzkovateľov hier, aby nezasielali takéto hromadné výzvy mestám a obciam. Škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci mali zapríčiniť opatrenia štátu v období pandémie nového koronavírusu v rokoch 2020 až 2022. Bolo to obdobie, keď boli prevádzky pre opatrenia zatvorené.

Podľa ZMOS prevádzkovatelia hazardných hier odvody do rozpočtov obcí a miest platili počas pandémie nového koronavírusu na základe zákona o hazardných hrách. „Akékoľvek odpustenie týchto odvodov by bolo zo strany miest a obcí svojvoľným konaním. Dopustili by sa porušenia zákona o hazardných hrách i ústavy," pripomína. Zdôrazňuje, že orgány štátnej správy môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Podotýka, že samosprávy nie sú pri prerokovaní o náhradu škody pasívne legitimované.

Jozef Božik uviedol, že nie je možné vrátiť čiastkové úhrady týmto prevádzkovateľom hazardných hier. Bolo by to totiž porušenie zákona. Doplnil, že samosprávy nezakázali počas pandémie prevádzku automatov. „Dokonca nemôžu vstupovať ani do prevádzky takýchto automatov, pretože hazard je na základe zákona," spomenul.

Asociácia zábavy a hier (AZAH) vo svojom stanovisku pre TASR zhrnula, že pre podnikateľov je nepredstaviteľné, že by museli platiť ako štátu, tak aj mestám a obciam za to, že majú zatvorené. „Prevádzkovatelia platili milióny eur za to, že nesmeli v súčte osem mesiacov podnikať a nedočkali sa ani konštruktívneho prístupu či snahy riešiť tento problém," povedala Dominika Hlobenová z AZAH.

Dodala, že obce a mestá dostali od AZAH list, v ktorom im vysvetlili, že sa nedočkali žiadneho ústretového kroku. „Sme legálne podnikanie. Firmy sa museli zadlžiť, aby udržali zamestnanosť. Je preto prirodzené, že sa prevádzkovatelia snažia akýmkoľvek zákonným spôsobom dosiahnuť nejakú náhradu. Je to len vrátenie peňazí, ktoré štát od prevádzkovateľov neoprávnene vybral," konštatovala.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ZMOS, Foto: ZMOS
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies