ZDRAVIE Znížme riziko rakoviny hrubého čreva! Test je jednoduchý a môže vám zachrániť život

NETKY.SK • 5 Február 2022, 07:00 • 2 min
ZDRAVIE Znížme riziko rakoviny hrubého čreva! Test je jednoduchý a môže vám zachrániť život

BRATISLAVA - Včera bol Svetový deň boja proti rakovine a my si ho dnes pripomenieme témou rakovina hrubého čreva a konečníka. Je to totiž veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne.

slovakia

left justify in out

Nádorové ochorenia sú strašiakom všetkých ľudí. A niet sa čomu čudovať, pretože ich prognóza býva väčšinou zlá. A nie iba prognóza, ale aj celý priebeh týchto závažných ochorení. Diagnóza rakovina zároveň predstavuje pre chorého ekonomický problém. Rakovina hrubého čreva a konečníka, bez ohľadu na typ, je druhým najčastejším onkologickým ochorením na Slovensku a zároveň aj druhou najčastejšou príčinou úmrtia na zhubné ochorenie ako také.

 

img

 

 

Rakovina hrubého čreva a prekancerózy

 

Rakovina hrubého čreva a konečníka sa často nesprávne označuje aj ako kolorectálny karcinóm. V skutočnosti je kolorectálny karcinóm iba jedným z jej typov. Toto nesprávne pomenovanie pravdepodobne vzniklo z dôvodu jeho častého výskytu a následnej nesprávnej interpretácie v mnohých zdrojoch.

 

Najčastejšie zhubné ochorenia hrubého čreva a konečníka:

 

kolorectálny karcinóm
lymfómom
hemangiómom
sarkómom

 

Úmrtnosť na akýkoľvek typ rakoviny hrubého čreva je vysoká, za čím stojí v prvom rade neskorá diagnostika tohto závažného a smrteľného ochorenia. Preventívne prehliadky a skoré odhalenie prekanceróz majú teda zásadný význam v jej výskyte a v počte úmrtí.

 

 

Pozor na polypy!

 

Najčastejšou príčinou rakoviny hrubého čreva býva nádorové bujnenie, ktoré vzniká v mieste prekanceróz, v tomto prípade v mieste nezhubných výrastkov črevnej sliznice. Tieto výrastky alebo útvary vyčnievajúce nad povrch sa nazývajú polypy. Polypy sú nezhubné výrastky na sliznici čreva a konečníka. Nemusia byť automaticky zhubné, no ich diagnostika vždy znamená vysoké riziko vzniku rakoviny, ktorá sa zvyšuje priamo úmerne s veľkosťou a rýchlosťou rastu polypu.

 

Mohlo by vás zaujímať: ZDRAVIE Psoriáza – choroba, ktorá stigmatizuje telo i dušu

 

Najčastejšie sa nachádzajú v hrubom čreve, ale môžeme ich nájsť aj v iných častiach čreva a konečníka. Zdiagnostikovanie polypov v čreve neznamená automaticky akútny problém a potrebu urgentného riešenie stavu v danom okamihu od ich zistenia.

Polypy rastú aj niekoľko desaťročí, kým dorastú do určitej veľkosti a začnú predstavovať riziko malígnej transformácie. Pravidelné lekárske prehliadky ich môžu veľmi skoro odhaliť a tým zamedziť vzniku onkologického ochorenia. Tieto ešte nezhubné (nerakovinové) výrastky sa v prípade odhalenia preventívne endoskopicky odstraňujú. No aj napriek ich pomalému rastu a možnosti bezproblémovej diagnostiky je úmrtnosť veľmi vysoká. Dôvodom je neskorá diagnostika. Na vine si je vo väčšine prípadov sám pacient, ktorý zdravotné prehliadky neberie na vedomie ani v pokročilejšom veku.

 

img

 

Čo podnecuje tvorbu polypov a rakoviny hrubého čreva?

 

Príčiny vzniku polypov v čreve možno zároveň považovať aj za najčastejšie príčiny vzniku rakoviny hrubého čreva. Napriek tomu nie sú ani z ďaleka jediným potencionálnym nebezpečenstvom. Na jej výskyte sa podieľa kombinácia viacerých faktorov. Ktoré to sú?

 

Genetika – genetická predispozícia má prsty takmer vo všetkom.  Aj vznik polypov je ňou ovplyvnený. Najväčšou hrozbou je ochorenie nazývane familiárna adematózna polypóza (FAP).

 

Vek – počet a veľkosť polypov stúpa s vekom. Prvé polypy sa zväčša objavujú okolo 30.-teho roku a s každým ďalším rokom riziko stúpa. Až 90% prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka sa vyskytuje u ľudí po dovŕšení 50.-teho roku života.

 

Pohlavie – rakovina hrubého čreva a konečníka sa podľa štatistík vyskytuje častejšie u mužov. Každý muž po 50.-tom roku života by mal absolvovať kolonoskopiu.

 

Iné ochorenia – príčinou rakoviny môžu byť aj iné ochorenia v predchorobí. Najčastejšie je to Lynchov syndróm, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba a ostatné zápaly čreva či dysplázie. Rizikové sú aj prekonané onkologické ochorenia prsníka. U cukrovkárov je zaznamenaný dvojnásobný výskyt kolorectálneho karcinómu ako u nediabetikov.

 

Obezita – je dokázané, že obezita preukázateľne spôsobuje vznik siedmich typov rakoviny. Medzi ne patrí aj rakovina čreva.

 

img

 

Stravovanie – je vedecky preukázané, že niektoré potraviny spôsobujú vznik polypov, a teda aj rakoviny hrubého čreva. Ide hlavne hlavne o tučné mäso a živočíšne tuky.

 

Závislosti – v popredí je hlavne alkohol, ktorý je vysoko rizikový a hneď za ním sú cigarety
 

RTG v oblasti panvy – pri neoplastických procesoch je rizikový v súvislosti so vznikom rakoviny konečníka

 

 

Život s rakovinou hrubého čreva 

 

Prevažná väčšina zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka sa zdiagnostikuje pomerne neskoro. Z tohto dôvodu býva liečba náročná a často neúspešná. Stav progreduje veľmi rýchlo, nádorové bunky sa šíria do okolia a pacient vo väčšine prípadov pri neskorej diagnostike nádoru zomiera. Priebeh ochorenia od začatia prvých príznakov až do ukončenia liečby, prípadne smrti, býva ťažký. Pacient trpí bolesťami a inými zdravotnými ťažkosťami, pričom je značne obmedzený vo viacerých sférach.

V súčasnej dobe je predmetom skúmania v rámci prevencie kolateráneho karcinómu vplyv probiotík a prebiotík. Tieto látky používané ako doplnok pri liečbe antibiotikami zvyšujú prospešnú črevnú mikroflóru a redukujú patogénne mikroorganizmy a iné toxické látky, podobne ako vláknina.

 

img

 

 

Bezpríznakové štádiá

 

Najčastejšie je to už spomínaná polypóza, ktorá zostáva dlhé roky skrytá. Toto obdobie pretrváva aj mnoho desiatok rokov a pacient ani netuší, že mu tráviacom trakte nenápadne rastie predchodca rakoviny.

Samotné nádorové bujnenie sa zo začiatku takisto nemusí nijako prejaviť. Pacient teda nemá žiadne ťažkosti, prípadne sa s progresiou stavu môžu objaviť niektoré nešpecifické príznaky ako bolesť brucha či hnačka, ktorej nepripisuje veľký význam.

Prítomnosť polypov ako prekancerózy býva niekedy odhalená náhodným vyšetrením stolice. V stolici sa potvrdí okultné (skryté) krvácanie, ktoré nie je možné vidieť voľným okom. Avšak nestačí na konečnú diagnostiku. 

 

 

Príznakové štádiá

 

 Zo začiatku ide o príznaky nie veľmi špecifické pre dané ochorenie. Môže to byť už spomínaná bolesť brucha, ktorá v úvode nie je výrazná a samotný pacient jej nepripisuje veľký význam. Bolesť sa postupne stupňuje, až sa stane pravidelnou, prípadne neznesiteľnou.

Objavujú sa najskôr nenápadné poruchy trávenia a vyprázdňovania. Častejšie sa vyskytuje hnačka, menej často zápcha, alebo sa tieto dve poruchy vzájomne striedajú. Normálna stolica býva zriedkavá, neskôr je výnimočná. Pri raste nádoru je možné nahmatať v bruchu rezistenciu (odpor).

 

img

 

Ako na tom sme?

 

Slovensko si už niekoľko rokov drží miesto na popredných priečkach v rámci celého sveta vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spomedzi krajín OECD je Slovensko zároveň na prvom mieste v úmrtnosti na toto ochorenie.

 

Od roku 2019 na Slovensku funguje skríning kolorektálneho karcinómu. Slováci sa však tomuto bezplatnému vyšetreniu vyhýbajú a absolvuje ho približne tretina pozvaných poistencov ročne. Prevencia pritom nielen zachraňuje životy, ale aj šetrí peniaze. Zatiaľ čo test na skryté krvácanie zo stolice stojí približne 12 eur a náklady na chirurgický výkon predstavujú 5-7 tisíc eur, následná onkologická liečba neskorých štádií, ktorým sa efektívnou prevenciou dá vyhnúť, sa pohybuje v desiatkach tisícok eur na pacienta. Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED poukazuje na dôležitosť prevencie, ale aj zlepšenie dostupnosti mini invazívnej chirurgie, ktorá výrazne skracuje dobu zotavenia pacienta po operácii.

 

img

 

Ak sa toto nádorové ochorenie zachytí včas, je liečiteľné a nemusí končiť fatálne. V roku 2017 bolo na Slovensku diagnostikovaných 4 562 prípadov rakoviny konečníka a hrubého čreva. O tri roky neskôr, v roku 2020, bolo na Slovensku novo diagnostikovaných už 4 821 prípadov.   . Práve v súvislosti s pandémiou  bola významne spomalená diagnostika onkologických ochorení.

 

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa po koronovej prestávke opäť zapojila do skríningového programu a svojich poistencov nad 50 rokov pozýva na preventívne vyšetrenie.

 

 

Neignorujte pozvania na preventívny test!

 

„Test na odhalenie skrytého krvácania zo stolice sa dá vykonať jednoducho a v pohodlí domova. Do troch dní od vykonania testu ho pacient odovzdá svojmu všeobecnému lekárovi. Ak sa test ukáže ako pozitívny, pacient ide na ďalšie, kolonoskopické vyšetrenie. Pri pozitívnom výsledku však nemusí ísť nutne o rakovinu, ale o polypy, ktorých odstránením sa rakovine hrubého čreva a konečníka dá predísť,“ hovorí MUDr. Lucia Vitárius, MPH, riaditeľka úseku zdravotných činností Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá dodáva, že vďaka skríningu hrubého čreva a včasnej diagnostike je možné zachrániť 800 životov ročne.

 

Práve štatistika úmrtnosti na kolorektálny karcinóm je na Slovensku rovnako nepriaznivá ako miera novo diagnostikovaných prípadov. Každoročne totiž na toto ochorenie zomrie takmer dvetisíc pacientov.

 

img

Odborníci, ktorých citujeme (zľava doprava) Ľubomír Marko, Róbert Štubňa a Lucia Vitárius.

 

 

„V prvom rade je dôležitý záujem samotného pacienta o svoje zdravie a absolvovanie jednoduchého testu na odhalenie skrytého krvácania. Podľa zahraničných publikácií je tento test optimálne absolvovať od dovŕšeného 40 roku života, prípadne ak sa kolorektálny karcinóm vyskytol u blízkeho príbuzného, odporúča sa začať s testovaním vo veku o 10 rokov mladšom v porovnaní s vekom, v ktorom bol tento rodinný príslušník s kolorektálnym karcinómom diagnostikovaný. Následne máme dostatok ďalších možností ako kolorektálny karcinóm odhaliť včas. Jedným z nich je aj koloskopické vyšetrenie. Napriek tomu, že má pred ním veľa pacientov strach, dnes je už možné vyšetrenie absolvovať aj bezbolestne, v spolupráci s anesteziológom,“  vysvetľuje prednosta II. chirurgickej kliniky FNsP v Banskej Bystrici doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD.

 

Mohlo by vás zaujímať: ZDRAVIE Nepodceňme nebezpečnú lymskú boreliózu

 

 

„Laparoskopické zákroky pri liečbe kolorektálneho karcinómu predstavujú najmodernejší, najefektívnejší a najšetrnejší spôsob vedenia operačného výkonu. V kombinácii s včasnou diagnostikou majú z pohľadu pacienta potenciál zmeniť hrozbu fatálneho ochorenia na relatívne ľahko liečiteľnú zdravotnú epizódu, s rýchlym návratom pacienta do produktívneho života. Zavedenie zákonnej povinnosti poistencov zúčastňovať sa pravidelných preventívnych zdravotných prehliadok u svojich praktických lekárov, kde testovanie na okultné krvácanie je pre indikované skupiny poistencov súčasťou preventívnej prehliadky, má potenciál vymazať kolorektálny karcinóm z rebríčka ochorení s najvyššou úmrtnosťou a významne znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku,“ dopĺňa Mgr. Róbert Štubňa z SK+MEDu.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies