Zásoby krvi sú alarmujúce: Potrebné sú všetky skupiny s negatívnym Rh

NETKY.SK • 25 September 2023, 15:30 • 2 min
Zásoby krvi sú alarmujúce: Potrebné sú všetky skupiny s negatívnym Rh

BRATISLAVA - Zásoby všetkých krvných skupín s negatívnym Rh faktorom sú hraničné. Národná transfúzna služba (NTS) SR v tejto súvislosti apeluje na ľudí, aby prišli darovať krv.

slovakia

left justify in out

"Oproti minulému týždňu sme zaznamenali pokles zásob transfúznych prípravkov krvnej skupiny AB-. Aktuálne tak evidujeme hraničné zásoby u všetkých Rh negatívnych krvných skupín," uviedla NTS. Ubezpečila, že nemocničné zariadenia sú naďalej zásobované transfúznymi prípravkami plynule.

Pripomína, že v deň odberu je dôležité dbať na pitný režim i stravu. Človek by mal počas 24 hodín pred odberom vypiť aspoň dva litre vody. Do jedálnička je podľa NTS ideálne zaradiť ľahké, vyvážené, nízkotučné a nemliečne jedlá. "Vhodné sú sacharidové jedlá - ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem, med," odporúča na webe.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Objednať sa na odber možno aj on-line na webe či prostredníctvom mobilnej aplikácie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: Lekar.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies