Vláda eviduje zlyhanie v odbúravaní starých environmentálnych záťaží

NETKY.SK • 11 Júl 2024, 15:07 • 2 min
Vláda eviduje zlyhanie v odbúravaní starých environmentálnych záťaží

BRATISLAVA - Dlhodobou prioritou Ministerstva životného prostredia SR je aj zefektívniť čerpanie eurofondov, aktívne využívať prostriedky z Modernizačného fondu a výnosov z predaja emisných povoleniek.

slovakia

left justify in out

Vláda eviduje výrazné zlyhanie v odbúravaní starých environmentálnych záťaží na Slovensku. Ich odstránenie považuje za dlhodobú prioritu. Uviedla to v materiáli o stanovení strategických priorít z cieľov a zámerov uvedených v Programovom vyhlásení vlády SR 2023 - 2027, ktorý v stredu schválila.

Dlhodobou prioritou Ministerstva životného prostredia SR je aj zefektívniť čerpanie eurofondov, aktívne využívať prostriedky z Modernizačného fondu a výnosov z predaja emisných povoleniek. 

"Vláda sa zaväzuje smerovať finančné prostriedky z Environmentálneho fondu a Modernizačného fondu predovšetkým do zelenej transformácie hospodárstva a do podpory tých projektov, ktoré majú výrazný prínos pre konkurencieschopnosť podnikov a rozvoj infraštruktúry chrániacej životné prostredie," uvádza sa v materiáli.

Za strednodobú prioritu považuje vládny kabinet stabilizáciu štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku. Jeho stav a ekonomická situácia sú v súčasnej neustálej deficitnej ekonomickej podobe neudržateľné. 

"Musí prejsť transformáciou v záujme odstránenia prevádzkového a investičného dlhu," skonštatoval kabinet. MŽP má zároveň ako strednodobú prioritu odkanalizovanie miest a obcí a výstavbu vodovodov.

Cieľom je taktiež naštartovať modernizáciu Vodného diela Gabčíkovo a zlepšiť financovanie strategických podnikov.

Technická obnova vodného diela je podľa vlády nevyhnutným predpokladom pre stabilitu dodávok elektrickej energie z vodného zdroja a predstavuje zdroj príjmov pre SR. Podľa vlastných slov urýchlene príjme rozhodnutie o modernizácii a výmene turbín, ktoré sú po životnosti.

Envirorezort zároveň v krátkej dobe plánuje zefektívniť administratívne a povoľovacie procesy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad vlády SR, Foto: FB/Ministerstvo životného prostredia SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies