Zapožičané ruské obrazy uviazli v Soule v dôsledku sankcií

NETKY.SK • 19.04 • Čítanie 2 min

SOUL – Desiatky vystavených obrazov od renomovaných ruských umelcov vrátane Vasilija Kandinského „uviazli“ v Južnej Kórei z dôvodu letových reštrikcií, ktoré boli uvalené na Moskvu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Maľby od zhruba 50 ruských výtvarníkov – vrátane zmieneného Kandinského, Kazimira Maleviča alebo Alexandra Rodčenka – boli od vlaňajšieho decembra vystavené v Sedžonskom múzeu umenia (SMA) v juhokórejskom hlavnom meste Soul. Výstava v Soule sa skončila v nedeľu, no obrazy zostali v juhokórejskom hlavnom meste, pretože všetky dostupné letecké možnosti boli zastavené v dôsledku sankcií uvalených na Moskvu. Diela pochádzajú zo zbierok Štátneho múzea umenia v Nižnom Novgorode a Múzea výtvarného umenia v Jekaterinburgu.

 

 

„Diela sa pripravujú na návrat, ale lety sú v súčasnosti zablokované pre vojnu na Ukrajine. Aj keď zatiaľ nebolo nič potvrdené, ruská strana hľadá spôsob, ako ich prijať iným ako leteckým spôsobom,“ povedali organizátori. Medzi inkriminovanými maľbami sú Improvizácia č. 4  (1909) od Kandinského, Suprematizmus (1915-16) od Maleviča ako aj  Židovská Venuša  (1912) od Michaila Larionova.

 

Možno vás zaujme: Ekologickejší Bitcoin? Áno, stačí zmeniť kódtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona