Zamestnávatelia žiadajú zrušiť pandemickú komisiu, kritizujú aj predlžovanie núdzového stavu

NETKY.SK • 3 Máj 2021, 10:46 • 2 min
Zamestnávatelia žiadajú zrušiť pandemickú komisiu, kritizujú aj predlžovanie núdzového stavu

BRATISLAVA - Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) žiadajú vládu, aby zmenila systém riadenia protipandemických opatrení.

slovakia

left justify in out

Pandemická komisia vlády SR je podľa zamestnávateľov stelesnením neefektívneho manažovania krízy a má na svedomí viaceré vážne zlyhania.

 

Žiadajú zrušenie jej pôsobenia. Podľa firiem by hlavným poradným orgánom mal byť rekonštruovaný Ústredný krízový štáb. Pozostávať by mal zo širokého spektra odborníkov, a to expertov z oblasti medicíny.

 

Predlžovanie núdzového stavu

Jeho súčasťou by podľa RÚZ mali byť aj sociológovia, psychológovia, ekonómovia, právnici, zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov, či odborníci na krízové riadenie.

Zamestnávatelia okrem iného kritizujú opätovné predĺženie núdzového stav na odporúčanie pandemickej komisie, ktoré nebolo dostatočne odôvodnené. 

 

RÚZ má za to, že pandemická komisia ako orgán, ktorý pozostáva v podstate z verejnosti neznámych členov a nevolených zástupcov.

 

Netransparentné rozhodnutia

Myslia si, že by nemali mať postavenie arbitra rozhodujúceho o spôsobe života občanov na Slovensku, pričom vláda jej rozhodnutia len formálne schváli. Firmám sa nepozdáva ani netransparentný spôsob jej rozhodovania.

„Naopak, vakcinačná stratégia, ktorou by sa pandemická komisia mala prioritne zaoberať, je chaotická a jej zlé manažovanie spôsobuje zbytočné predlžovanie núdzového stavu a s ním súvisiacich opatrení, ktoré sú často kontraproduktívne a nelogické,“ uviedli zamestnávatelia v tlačovej správe.

 

Zle nastavený Covid automat

Osobitným problémom je podľa nich Covid automat, ktorý nezohľadňuje potreby spoločnosti a ekonomiky počas pretrvávajúcej pandémie, pričom samotná vláda ho rešpektuje iba sporadicky.

RÚZ zároveň žiada o prijatie opatrení, ktoré zabezpečia návrat legislatívneho procesu do bežného režimu, ktorý bude v súlade s princípmi právneho štátu.

 

Je podľa nich tiež potrebné nastaviť udržateľný systém profesionálneho manažovania krízových situácií, ktorý sa bude môcť aj v budúcnosti rýchlo spustiť bez improvizácií.

 

„Je pritom potrebné využiť príklady dobrej praxe z krajín, ktoré si počínajú v manažovaní boja proti pandémii efektívne. K tomu by malo napomôcť aj čo najskoršie schválenie novely zákona o hospodárskej mobilizácii,“ dodali firmy.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies