Z Afganistanu začali odchádzať prví americkí vojaci zaisťujúci evakuácie

NETKY.SK • 25 August 2021, 06:44 • 2 min
Z Afganistanu začali odchádzať prví americkí vojaci zaisťujúci evakuácie

KÁBUL - Na evakuáciu ľudí z Afganistanu zostáva necelý týždeň! Hnutie Taliban sa vyhráža útokom na spojenecké sily v prípade, že do 31. augusta neodídu z krajiny.

slovakia

left justify in out

Z Afganistanu sa v utorok začali sťahovať prví americkí vojaci zaisťujúci priebeh evakuácií z krajiny. Stalo sa tak v deň, keď prezident USA Joe Biden potvrdil, že nemá v úmysle predĺžiť termín na ukončenie odsunu príslušníkov americkej armády z Afganistanu, ktorý je stanovený na 31. augusta.

 

Vojaci opúšťajú Kábul

Pre televíziu CNN to uviedli dvaja nemenovaní predstavitelia z prostredia amerického rezortu obrany. Neuviedli pritom, koľko vojakov už z Afganistanu odišlo. Ubezpečili však, že začiatok odsunu nijako neovplyvnil priebeh evakuácií ľudí z kábulského letiska.

 

Pentagon v pondelok informoval, že na medzinárodnom letisku v Kábule operuje približne 5 800 amerických vojakov, ktorí dohliadajú na bezpečnosť evakuačných letov.

 

"Redukcia (početného stavu amerických síl) zatiaľ nemá vplyv na misiu," uviedol jeden z predstaviteľov citovaných CNN. 

 

Rozhodnutie o tom, aký vojenský personál je potrebný na realizáciu misie, je podľa neho v kompetencii veliteľa operácie a závisí od viacerých faktorov, napríklad od počtu otvorených odletových brán či množstva ľudí prichádzajúcich na letisko. 

 

Prečítajte si tiež: VIDEO: Vojakom v Afganistane hrozí nebezpečenstvo!Taliban sa im vyhráža odvetou, ak okamžite neodídu z krajiny

 

Riziko útoku je vysoké

Podľa CNN zatiaľ z Afganistanu odišla len malá časť vojakov zaisťujúcich evakuácie. Očakáva sa, že počet evakuantov bude v ďalších dňoch narastať, a súčasne sa bude zvyšovať aj počet amerických vojakov odchádzajúcich z krajiny.

 

Biden v utorkovom prejave v Bielom dome vyhlásil, že Spojené štáty sú "na ceste" k tomu, aby stiahli všetkých svojich vojakov z Afganistanu a ukončili evakuácie ľudí z Kábulu do 31. augusta.

 

Každým dňom totiž podľa neho rastie reálne riziko, že sa príslušníci armády USA v Kábule stanú terčom útokov zo strany tzv. Islamského štátu a ďalších teroristických skupín.

 

Zdôraznil však, že to, či sa podarí zavŕšiť odsun do konca augusta, bude závisieť od spolupráce zo strany Talibanu, ktorý podľa neho musí umožniť prístup ľudí na kábulské letisko a nijako nenarušovať priebeh evakuačných operácií.

 

Taliban sa vyhráža

Joe Biden za súčasnej neistej situácie poveril ministerstvá zahraničných vecí a obrany, aby vypracovali alternatívne časové harmonogramy odsunu pre prípad, že by to bolo potrebné.

 

Taliban akékoľvek odloženie odchodu amerických vojakov z krajiny odmieta a varuje, že takýto krok by mal bližšie nešpecifikované dôsledky.

 

Americký prezident vo svojom vystúpení uviedol, že od 14. augusta pomohli Spojené štáty z Afganistanu evakuovať už viac než 70 700 ľudí.

 

Mohlo by vás zaujímať: Taliban ohlásil hon na čarodejnice! Vraždí ľudí, ktorí spolupracovali so spojencami!

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies