Volodymyr Zelenskyj odvolal dvoch veľvyslancov. Nesplnili jeho očakávania

NETKY.SK • 31 Marec 2022, 09:11 • 3 min
Volodymyr Zelenskyj odvolal dvoch veľvyslancov. Nesplnili jeho očakávania

KYJEV - Vo svojom videopríhovore zverejnenom v stredu večer povedal, že od ukrajinských diplomatov a vojenských pridelencov vyžaduje, aby zabezpečili, že krajiny, kde pôsobia, poskytnú Ukrajine pomoc v podobe zbraní pre armádu a posilnenia sankcií uvalených na Ruskú federáciu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal ukrajinských veľvyslancov v Maroku a Gruzínsku. Zdôvodnil to tým, že nedokázali získať podporu na pomoc Ukrajine a potrestanie Ruska za inváziu, ktorá sa začala 24. februára. Informovala o tom agentúra AP. Ak nebudú zbrane, nebudú ani sankcie, nebudú žiadne obmedzenia pre ruský biznis, môžu si hľadať inú prácu,“ vyhlásil Zelenskyj na margo odvolaných veľvyslancov. 

 

img

 

„Sú ľudia, ktorí spolupracujú so všetkými na obrane štátu, aby si Ukrajina zaistila svoju budúcnosť. Vážime si prácu každého takéhoto človeka. A sú aj takí, ktorí márnia čas a ide im len o to, aby sa udržali vo funkcii,“ konštatoval.

 

Dodal, že v najbližších dňoch očakáva konkrétne výsledky práce ukrajinských diplomatov v Latinskej Amerike, na Strednom východe, v juhovýchodnej Ázii a v afrických krajinách.

 

Diplomatický front je jedným z kľúčových frontov,“ uviedol Zelenskyj s tým, že každý diplomat by mal pracovať čo najefektívnejšie v záujme dosiahnutia víťazstva a pomoci armáde.

 

Prečítajte si tiež: VIDEO: Rusi vyhlásili prímerie v Mariupole

 

Agentúra AP dodala, že na utorkových rusko-ukrajinských rozhovoroch v Istanbule sa zrejme začali rysovať kontúry možnej mierovej dohody. Ukrajinská delegácia totiž ponúkla možnosť, v rámci ktorej by sa vyhlásila za neutrálnu a upustila by od svojej snahy stať sa členom NATO, ako to Moskva dlho požadovala. Výmenou za to by Ukrajina dostala bezpečnostné záruky od skupiny iných štátov.

 

img

 

Ukrajina a Rusko by mali od piatka 1. apríla opäť pokračovať v mierových rokovaniach prostredníctvom internetu. Uviedol to v stredu večer Davyd Arachamija, člen ukrajinskej delegácie na rokovaniach, ktorého citovala agentúra Reuters.

 

Arachamija zároveň povedal, že Ukrajina navrhla Rusku osobné stretnutie lídrov oboch krajín. Moskva však podľa jeho slov túto ponuku odmietla s tým, že najskôr je ešte potrebné viac pracovať na návrhu vzájomnej dohody.

 

Arachamija na utorkových mierových rozhovoroch v tureckom Istanbule uviedol, že  dosiahli dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo uskutočniť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s ruským prezidentom Vladimirom Putinom

 

img

 

Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že mierové rokovania priniesli určité pozitívne vyhliadky. Zároveň však deklarovali, že si počkajú na to, čo budú v praxi znamenať tvrdenia Ruska sľubujúce deeskaláciu vojenských aktivít, pripomína BBC.

 

Možno vás zaujme: Vystúpenie Zelenského v rakúskom parlamente je ohrozené. Kto s tým má problém?

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies