Víťazi 16. ročníka Radio_Head Awards: Jasný favorit ceny nakoniec neovládol

NETKY.SK • 16 Marec 2024, 10:40 • 2 min
Víťazi 16. ročníka Radio_Head Awards: Jasný favorit ceny nakoniec neovládol

V piatok 15. marca v priestoroch Slovenského rozhlasu vyhlásili víťazov 16. ročníka Radio_Head Awards v kategóriách Album roka, Skladba roka, Debut roka, Objav roka, za ktoré hlasovali fanúšikovia domácej hudby v priamom hlasovaní.

slovakia

left justify in out

Spoznali sme aj víťazov v kategóriách Elektronická hudba, World Music, Hard and Heavy, Jazzová hudba, Klasická, Experimentálna, Folková hudba, ktorých vyberala odborná porota. Jasným favoritom sa javil Vojtik so štyrmi nomináciami, no nakoniec Rádiohlavy ovládol Fvck_kvlt.

Vo februári sa zdalo, že Vojtik bude na Radio_Head Awards dominovať s úctyhodnými štyrmi nomináciami, no nakoniec zvíťazil len v jednej kategórii. Tento markantný nováčik minulého roku si získal srdcia fanúšikov slovenskej hudby a poslucháčov Rádia_FM, keď si odniesol ocenenie v kategórii Debut roka s albumom Kvety z Podpoľania.

Naopak, Fvck_kvlt sa ukázal byť prekvapením večera, keď premenil dve zo svojich troch nominácií, získal tak hlavnú cenu večera za Album roka a navyše aj Novinárske ocenenie pre Album roka.

Objavom roka sa stal Erik Šulc, známy tiež vďaka Medial Banana, ktorý minulý rok naplno rozbehol sólovú kariéru.

Cenu Nadácie Advance Investments získala Greta Pogany, ktorá tak dostane finančnú podporu na vznik debutového albumu. Skladbou roka sa stala spolupráca Berlin Manson s producentom FVLCRVMom, Hotel Kyjev.

Svojich favoritov spomedzi minuloročných nahrávok vyberali nielen fanúšikovia, ale aj odborné poroty, a tie zaujali Katka Koščová s Danielom Špinerom, Alan Bartuš, IONS – Counterintuitive, Neraev, Ondro a kamaráti, Ladislav Fanzowitz – Ernő Dohnányi, či Miro Tóth, ktorý už toto ocenenie v minulosti získal.

Šestnásty ročník ocenení Radio_Head Awards sa niesol v duchu oslavy, podpory a uznania žien v hudobnom priemysle. V predstihu oznámili mená troch držiteliek Ocenenia za prínos do hudby. Táňa Lehocká, Sláva Daubnerová a Soňa Horňáková tak reprezentujú všetky ženy v hudbe, ktorým toto ocenenie symbolicky patrí. Pri tejto príležitosti bolo súčasťou večera opäť aj Ocenenie za prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry, ktoré Rádio_FM v spolupráci so SOZOU odovzdali ďalšej významnej osobnosti slovenskej hudby Zuzane Homolovej.

Rádiohlavy, ktoré aj tento rok moderoval Martin Staňo, boli plné exkluzívnych vystúpení. Práve pre tento večer vznikla ženská supergrupa, v ktorej sa stretli ocenená Neraev, Blanch, Julls z Waterbased a Ovarius.

Vystúpeniam na Radio_Head Awards však tento rok dominoval klavír, ktorý sprevádzal vystúpenia Vojtika, Katarzie a dokonca aj Fvck_kvlta. Večer svojim vystúpením spestrili aj víťazi kategórie Hard&Heavy, Ions a zahral aj The Curly Simon, ktorý bol za spoluprácu s Janou Kirschner nominovaný na cenu Skladba roka.

 

Víťazi Radio_Head Awards 2023:


Album roka 2023: Fvck_Kvlt – CIGÁN

Skladba roka 2023: Berlin Manson X FVLCRVM – Hotel Kyjev

Debut roka 2023: Vojtik – Kvety z Podpoľania

Objav roka 2023: Erik Šulc

Album roka 2023 / Novinárske ocenenie: Fvck_Kvlt – CIGÁN

Elektronická hudba / Nahrávka roka 2023: Neraev – Who’s Irene?

Folková hudba / Nahrávka roka 2023: Katarína Koščová & Daniel Špiner – Krehkosť

Hard & Heavy / Nahrávka roka 2023: IONS – Counterintuitive

World music / Nahrávka roka 2023: Ondro a kamaráti – Pod obločkom

Jazzová hudba / Nahrávka roka 2023: Alan Bartuš – Born In Millennium

Klasická hudba / Nahrávka roka 2023: Ladislav Fanzowitz – Ernő Dohnányi: Piano Concertos Nos. 1 & 2/Štátna filharmónia Košice, Zbyněk Müller/

Experimentálna hudba / Nahrávka roka 2023: Miroslav Tóth – Nemiesta

Ocenenie za prínos do hudby 2023: Ženy v hudbe / Sláva Daubnerová, Soňa Horňáková, Táňa Lehocká

Ocenenie za prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry 2023: Zuzana Homolová

Ocenenie Nadácie Advance Investments 2023: Greta Pogany

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sarah Horová
Zdroj/foto: RTVS, Odovzdávanie cien Radio_Head Awards. (spravy.rtvs.sk)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies