Vzdali sme sa 3 miliónov vakcín od Pfizeru! Má to súvis s nákupom Sputniku V?

NETKY.SK • 15 Marec 2021, 20:55 • 2 min
Vzdali sme sa 3 miliónov vakcín od Pfizeru! Má to súvis s nákupom Sputniku V?

BRATISLAVA - Slovensko sa podľa HNonline vzdalo troch miliónov vakcín od Pfizeru. Na otázku, prečo sa tak štát rozhodol, hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová neodpovedala.

slovakia

left justify in out

Za ministerstvo však ubezpečila, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré majú prísť od apríla do decembra tohto roka.

 

"Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4 milióna očkovacích dávok," uviedla Eliášová.

 

img


O tom, že sa Slovensko vzdalo troch miliónov vakcín od Pfizeru, informoval v pondelok spravodajský portál HNonline. Ešte v decembri Slovensko pri ponuke od Pfizeru objednalo všetky ponúknuté dávky v objeme 2,4 milióna.

 

Uprednostnili sme ruskú vakcínu 

Keď Európska únia rokovala o ďalších 200 mil. dávkach, z ktorých si Slovensko opäť mohlo uplatniť ďalších 2,4 milióna, však padlo rozhodnutie o krátení amerického Pfizeru. Stalo sa tak približne v čase, keď krajina pripustila nákup neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. Pfizer Slovensko pre HN potvrdil, že Slovensko si z druhého balíka uplatnilo len 600-tisíc dávok, teda štvrtinu.

 

img

 

"Keďže z nasledujúcich dodávok už Slovensko neobjednalo plné množstvá, je predpoklad, že dodávky do SR budú voči iným krajinám EU významne nižšie. V zásade však platí, že pri využití plných kapacít dodávky vakcíny Comirnaty môžu byť pre krajiny v druhom štvrťroku tohto roka až strojnásobené voči prvému kvartálu," uviedol Miroslav Lednár z Pfizeru.

 

Prečo až 3 milióny? 
V tomto prípade sa tak Slovensko vzdalo nároku na 1,8 milióna dávok. Zároveň si Slovensko neuplatnilo žiaden podiel z opcie a vzdalo sa tak 1,2 miliónového kontraktu. Spolu sa tak Slovensko zatiaľ vzdalo od Pfizeru dodávok v objeme 3 miliónov.

 

Krajčí o objednávkach Pfizer aj Sputnik 

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí k objednávke 600-tisíc vakcín z 2,4 milióna možných pre HN povedal, že "toto množstvo odporučilo Konzílium odborníkov". Zároveň naznačil, že pôvodné dodávky sa urýchlia a navýšia.

 

img

 

"Množstvo vakcín od Pfizer/BioNTech na druhý kvartál však bolo vďaka ústretovosti navýšené na maximálne možný odber," uviedol.

 

V súvislosti so Sputnikom odkázal, že o ruskej vakcíne "sa začalo uvažovať vo februári, vzhľadom na vážnu epidemickú situáciu v krajine, keď začali vážne vypadávať zakontrahované vakcíny cez VO EK," dodal.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies