Experti WHO žiadajú nové vakcíny. Tie súčasné majú jednu nevýhodu

NETKY.SK • 11 Január 2022, 21:49 • 3 min
Experti WHO žiadajú nové vakcíny. Tie súčasné majú jednu nevýhodu

ŽENEVA - Podľa odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nie je neustále preočkovávanie obyvateľstva tzv. posilňujúcimi dávkami existujúcich proticovidových vakcín "vhodnou a udržateľnou stratégiou" v boji proti stále pribúdajúcim variantom nového koronavírusu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Expertná skupina vytvorená WHO za účelom posúdenia účinnosti vakcín proti ochoreniu COVID-19 v utorok zároveň vyzvala na vyvinutie nových vakcín, ktoré budú ľudí lepšie chrániť pred šírením vírusu. TASR prevzala túto informáciu z francúzskej tlačovej agentúry AFP. „Stratégia očkovania založená na opakovanom podávaní posilňujúcich dávok pôvodnej vakcíny pravdepodobne nebude vhodná ani udržateľná,“ uviedla vo vyhlásení nezávislá skupina expertov (TAG-Co-VAC), ktorá je v súvislosti s vakcínami poradným orgánom WHO.

 

img

 

Predbežné údaje podľa nej naznačujú, že existujúce vakcíny sú menej efektívne v zabránení symptomatickému priebehu ochorenia u ľudí, ktorí sa nakazia novým variantom omikron. Ten dosiaľ zaznamenali prinajmenšom v 149 krajinách. Ochrana pred závažným priebehom ochorenia COVID-19, ktorú majú vakcíny obzvlášť poskytovať, však podľa týchto dát aj pri nákaze omikronom "pravdepodobne zostáva zachovaná".

 

Prečítajte si tiež: Nežiaduce účinky po očkovaní majú tisíce Slovákov. Aké najčastejšie?

 

Odborníci v tejto súvislosti odporučili vyvinúť také vakcíny, ktoré nielenže ľudí ochránia pred vážnym priebehom ochorenia, ale dokážu tiež lepšie predchádzať samotnej nákaze a jej šíreniu. Takéto očkovacie látky by podľa expertov znížili tzv. komunitný prenos nákazy aj potrebu rozsiahlych obmedzení verejného života.

 

img

 

Farmaceutické firmy by sa mali tiež snažiť vyvinúť také vakcíny, ktoré vyvolajú silné a dlhotrvajúce imunitné odozvy a znížia aj potrebu ďalšieho preočkovávania. Experti však dodali, že dokým nebudú takéto nové očkovacie látky dostupné, bude možno potrebné prispôsobovať – v závislosti od ďalšieho vývoja vírusu – zloženie už existujúcich vakcín tak, aby naďalej poskytovali dostatočnú ochranu pred koronavírusom vrátane variantu omikron a tiež pred ďalšími budúcimi variantmi.

 

Podľa informácií WHO v súčasnosti vyvíjajú na celom svete 331 vakcín proti ochoreniu COVID-19.

 

Možno vás zaujme: Lengvarský ohlásil nový režim OP plus. Kde bude platiť?

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies