Výbor Snemovne chce preskúmať použitie sociálnych sietí pri vpáde na Kapitol

NETKY.SK • 14 Január 2022, 06:37 • 2 min
Výbor Snemovne chce preskúmať použitie sociálnych sietí pri vpáde na Kapitol

WASHINGTON – Osobitný výbor Snemovne reprezentantov, ktorý vyšetruje okolnosti útoku na Kapitol zo 6. januára 2021, si od spoločností Meta, Alphabet, Twitter a Reddit vyžiadal údaje o tom, ako boli ich sociálne siete použité na spochybnenie výsledkov prezidentských volieb v USA z roku 2020. V noci na piatok o tom informovala agentúra AFP, ktorá sa odvolala na vyjadrenie predsedu výboru Bennieho Thompsona.

slovakia

left justify in out

Stúpenci dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa prenikli 6. januára 2021 vo Washingtone na pahorok Capitol Hill, kde zvalili policajné zátarasy okolo areálu, prenikli k budove Kongresu, na ktorej rozbíjali okná a dvere, a tak sa dostali do chodieb a sál. Dôsledkom ich násilného konania bolo prerušenie spoločnej schôdze oboch snemovní Kongresu, na ktorom mali potvrdiť víťazstvo demokrata Joe Bidena v prezidentských voľbách z 3. novembra 2020.

 

img

 

Po tom, ako sa polícii podarilo obnoviť kontrolu nad objektom, sa poslanci k rokovaniu vrátili a Bidena potvrdili ako víťaza volieb. Pri násilnostiach v Kapitole prišlo o život päť ľudí vrátane príslušníka polície chrániacej budovu a areál Kapitolu. V kauze vpádu Trumpových priaznivcov do budovy Kapitolu je súdne stíhaných takmer 500 ľudí. Biden minulý štvrtok označil udalosti spred roka za „ozbrojenú vzburu“. Trumpa obvinil, že sa po prehre v prezidentských voľbách pokúsil zabrániť demokratickému odovzdaniu moci.

 

Možno vás zaujme: Joe Biden: Útok na Kapitol bol „ozbrojenou vzburou“twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies