Joe Biden: Útok na Kapitol bol „ozbrojenou vzburou“

NETKY.SK • 6 Január 2022, 20:0 • 2 min
Joe Biden: Útok na Kapitol bol „ozbrojenou vzburou“

WASHINGTON – Americký prezident Joe Biden vo štvrtok označil udalosti spred roka, keď stúpenci jeho predchodcu Donalda Trumpa násilne vtrhli do sídla zákonodarného zboru Spojených štátov, za „ozbrojenú vzburu“. Trumpa obvinil, že sa po prehre v prezidentských voľbách pokúsil zabrániť demokratickému odovzdaniu moci. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

slovakia

left justify in out

„Po prvý raz v našich dejinách prezident nielen prehral voľby, ale sa aj pokúsil zabrániť pokojnému odovzdaniu moci, keď násilný dav vnikol do Kapitolu,“ povedal Biden v prejave pri príležitosti prvého výročia útoku na Kongres USA vo Washingtone. „Nebola to skupina turistov. Bola to ozbrojená vzbura,“ vyhlásil o udalostiach zo 6. januára 2021. Dav vtedy vtrhol do budovy Kongresu v čase, keď jeho členovia zasadali, aby definitívne potvrdili výsledky prezidentských volieb z novembra 2020, v ktorých kandidát demokratov Biden zvíťazil nad republikánom Trumpom. V súvislosti s útokom dosiaľ zadržali a obvinili približne 725 osôb.

 

img

 

„Snažili sa podkopať ústavu,“ povedal. „Bývalý prezident Spojených štátov amerických vytvoril a šíril sieť lží o voľbách z roku 2020. Urobil tak, pretože si cení moc viac než zásady, pretože považuje vlastné záujmy za dôležitejšie než záujmy svojej krajiny,“ dodal. USA i svet sa podľa jeho slov v súčasnosti nachádzajú „v zápase medzi demokraciou a autokraciou“. V tejto súvislosti Biden prisľúbil, že „neumožní nikomu, aby priložil dýku k hrdlu demokracie“.

 

img

 

Na spomienkovej ceremónii v Kapitole vystúpila aj americká viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorá vyzvala Američanov, aby sa „zjednotili na obranu našej demokracie“. Na hlbokú rozdelenosť v krajine poukazuje aj to, že na sérii podujatí pri príležitosti výročia útoku na Kongres sa nezúčastňuje takmer žiaden z republikánskych kongresmanov. Hoci pred rokom vtedajšie udalosti vo Washingtone všeobecne odsúdili, väčšina zostala lojálna exprezidentovi, približuje AP.

 

img

 

Najvyššie postavený republikánsky zákonodarca, senátor Mitch McConnell, v stanovisku uviedol, že 6. január minulého roka bol síce „temným dňom“, no označil za „ohromujúce vidieť, ako sa niektorí demokrati vo Washingtone snažia toto výročie využiť“. Samotný Trump vyhlásil, že štvrtkový prejav prezidenta bol len „politickým divadlom“, ktorým sa Biden podľa neho pokúsil „ďalej rozdeľovať Ameriku“ a odviesť pozornosť od svojho „úplného zlyhania“.

 

Republikánska kongresmanka Liz Cheneyová, ktorá predsedá výboru Snemovne reprezentantov pre vyšetrovanie útoku na Kapitol, varovala, že „hrozba pretrváva“ a Trump „naďalej opakuje rovnaké tvrdenia, o ktorých vie, že spôsobili 6. januára násilie“. „Žiaľ, príliš mnohí v mojej vlastnej strane prijímajú bývalého prezidenta a odvracajú pohľad alebo bagatelizujú toto nebezpečenstvo,“ povedala pre televíziu NBC. „Takto zomierajú demokracie. To nemôžeme dopustiť.“ Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer apeloval na hlbokú reflexiu stavu, v akom sa krajina nachádza. „Bez riešenie základných príčin násilia zo 6. januára nebude táto vzbura len odchýlkou – môže sa stať normou,“ varoval.

 

Možno vás zaujme: Putin telefonoval s Bidenom, zazneli varovania aj nádej na diplomatické riešenietwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona