Volkov úspech odkryl aj problematiku financovania športovcov

NETKY.SK • 6 Marec 2019, 14:35 • 2 min
Volkov úspech odkryl aj problematiku financovania športovcov

BRATISLAVA - Po skvelom úspechu Jána Volka a jeho triumfe v behu na 60 m na halových majstrovstvách Európy v Glasgowe sa vynorili otázniky v súvislosti s ďalším zabezpečením jeho prípravy ako člena Top tímu.

slovakia

left justify in out

Ani titul majstra Európy ho totiž neoprávňuje k poberaniu finančných prostriedkov od štátu v súvislosti s prípravou na OH 2020 v Tokiu, keďže halová šprintérska "šesťdesiatka" nefiguruje medzi olympijskými disciplínami. Na tieto médiami zverejnené informácie zareagovalo Ministerstva školstva, vedy a výskumu a športu Slovenskej republiky.

"V prvom rade by sme ešte raz radi zablahoželali Jánovi Volkovi a jeho realizačnému tímu k zisku titulu halového majstra Európy v behu na 60 metrov a opätovne ho uistili, že mu bude aj naďalej poskytovaná podpora zo strany štátu," píše sa v tlačovej správe odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy a výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR).

Ministerstvo zdôrazňuje, že v prospech elitných športovcov je pripravené po odbornej debate so športovými zväzmi doladiť aj kritériá neolympijských disciplín v projekte Top tím. "A to tak, aby nám z podpory neunikol žiadny športovec, ktorý výrazne reprezentuje našu krajinu. Úlohou systémovej starostlivosti o každého nášho talentovaného športovca je dosiahnuť výkonnosť špičkových reprezentantov Slovenska," ubezpečuje rezort školstva SR.

 

REPORTÁŽ: Takto chutí zlato! Volko by odbehol finále, aj keby si mal utrhnúť sval

Na informácie o možnom zastavení prísunu financií zo štátnych zdrojov pre Jána Volka zareagoval aj štátny tajomník pre šport na MŠVVaŠ SR Jozef Gönci. "Osobne považujem pre slovenský šport za veľmi nešťastné, ak tak pozitívnu tému, akou je výnimočnosť slovenského športovca, okamžite zamieňame za odbornú ekonomickú tému optimálneho zabezpečenia jeho športovej prípravy. Zdôrazňujem, že vyvinieme maximálne úsilie, aby Jánovi Volkovi a jeho realizačnému tímu nechýbali žiadne finančné zdroje pre zabezpečenie jeho športovej prípravy na olympijské hry v Tokiu 2020 v zmysle komplexného vyfinancovania optimálneho Harmonogramu športovej prípravy - dokumentu, ktorý presadzujeme ako základ pre udelenie akejkoľvek štátnej podpory."

Podľa dostupných informácií MŠVVaŠ má Ján Volko pre aktuálnu sezónu zabezpečené finančné prostriedky z nasledovných štátnych zdrojov:

1. Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR zaradilo športovca do projektu Top Tím s podporou 20 000 eur na športovú prípravu a 6000 eur na dofinancovanie potrieb realizačného tímu.
2. Slovenský atletický zväz v rámci štátnej dotácie od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR dostáva v roku 2019 príspevok v celkovej výške 2 806 153 eur, čo je približne o 500 000 eur viac než v predchádzajúcom roku.
3. Slovenský olympijský a športový výbor mu prostredníctvom projektu Olympijskej solidarity poskytuje každý mesiac až do OH 2020 v Tokiu čiastku 650 USD na podporu športovej prípravy.
4. Športové centrum polície, ktorého je zamestnancom a ktoré zamestnáva aj jeho dvoch hlavných trénerov, mu okrem sociálneho zabezpečenia poskytuje aj 20 000 eur na zabezpečenie športovej prípravy.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Roman Bekö
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies