Colníci objavili v autobuse z Ukrajiny pašovaný jantár za 42.000 eur, informuje finančná správa

NETKY.SK • 28 Júl 2023, 17:30 • 2 min
Colníci objavili v autobuse z Ukrajiny pašovaný jantár za 42.000 eur, informuje finančná správa

VYŠNÉ NEMECKÉ – Nelegálny dovoz jantáru odhalili na colnom hraničnom priechode s Ukrajinou ozbrojení príslušníci finančnej správy (FS) z Colného úradu (CÚ) Michalovce. Nerasty v hodnote 42.000 eur boli ukryté v ukrajinskom autobuse pravidelnej linkovej dopravy smerujúcej na Slovensko v špeciálne vybudovanom úkryte. Informovala o tom v piatok hovorkyňa CÚ Košice Katarína Daňková.

slovakia

left justify in out

Autobus linky Užhorod - Košice vstúpil na územie SR vo štvrtok (27. 7.) po polnoci cez hraničný priechod Vyšné Nemecké. Vodič na otázku príslušníkov FS uviedol, že žiaden tovar nedováža. Následne vozidlo podrobili dôkladnej colnej prehliadke a pri kontrole priestoru pred zadnou nápravou uprostred autobusu identifikovali umelo prekrytý priestor s prístupom zo spacej časti pre vodiča. "V objavenej konštrukčnej dutine sa nachádzali biele vrecia. V 12 textilných vreciach opatrených plombou bolo takmer 100 kilogramov neopracovaných nerastov neznámeho pôvodu, rôznych tvarov, veľkostí a farieb pripomínajúcich jantár. Znalec vyčíslil hodnotu pašovaného jantáru vo výške 42.000 eur," uviedla hovorkyňa CÚ Košice Katarína Daňková.

 

Keďže vodič autobusu nevedel predložiť žiadne doklady o pôvode a hodnote jantáru, tovar mu bol zaistený v dôsledku porušenia colných predpisov. Dovoz jantáru na územie EÚ nie je zakázaný, avšak neopracovaný jantár pôvodom z Ukrajiny je predmetom nelegálnej ťažby a následne nezákonného dovozu. Legálny dovoz je možný s príslušnými dokladmi, osvedčujúcimi, že sa tento tovar na colné územie Európskeho spoločenstva riadne doviezol v súlade s platnými predpismi. 

"Na miesto bol privolaný vyšetrovateľ FS, ktorý začal trestné stíhanie vo veci zločinu skrátenia dane a poistného. O osude zaisteného jantáru pochádzajúceho z nezákonného dovozu bude rozhodovať súd v trestnom konaní," konštatovala hovorkyňa. V prípadoch nelegálneho dovozu jantáru v minulosti súd rozhodol o prepadnutí tovaru v prospech štátu, pričom nerast odovzdala finančná správa Puncovému úradu SR, ktorý je podľa zákona o puncovníctve v týchto prípadoch správcom majetku štátu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR Foto: Finančná správa / Facebook
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies