Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

NETKY.SK • 1 Február 2016, 09:57 • 2 min
Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

BRATISLAVA - Na horách bola dnes ráno veľká oblačnosť alebo hmla a takmer všade snežilo, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

slovakia

left justify in out

Teploty vzduchu sa pohybovali od -9 do -1° C. Fúkal čerstvý až silný vietor severných a západných smerov s rýchlosťou do 50 km/hod, v nárazoch do 90 km/hod. Za posledných 24 hodín napadlo do 15 cm nového prachového snehu. Za posledných 48 hodín napadlo do 20 cm nového snehu. Snehová pokrývka, ktorá je vplyvom vetra rozmiestnená veľmi nerovnomerne, mierne sadla. Vplyvom silného vetra a súčasného sneženia sa však na záveterných stranách môžu vyskytovať snehové vankúše a vetrom naviaty sneh, ktorý nie je s podkladovou ľadovou vrstvou dostatočne zviazaný. Takéto útvary sú veľmi nestabilné a môžu sa uvoľniť už pri malom zaťažení. Na väčšine horských území vo vyšších miestach sa vyskytuje poľadovica.


Vo Vysokých a Západných Tatrách stále trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Týka sa to najmä strmých svahov vo vyšších polohách cca nad 1 500 m n. m. s východnou a juhovýchodnou orientáciou. Tu je snehová pokrývka len mierne spevnená. Uvoľnenie lavín je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení, hlavne na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú, môžu sa ale vyskytnúť spontánne splazy alebo malé lavíny. V Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre je malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1 stupeň, pričom najnebezpečnejšie sú hlavne svahy s východnou a juhovýchodnou orientáciou, kde sa môžu nachádzať vetrom premiestnené nestabilné snehové vankúše a dosky. Na hrebeňoch a v najvyšších miestach je však vytvorená poľadovica, v nižších polohách je taktiež kôra zo zamrznutého stvrdnutého snehu. Lavíny väčších rozmerov sa nepredpokladajú. Pri ďalšom snežení a oteplení stúpaj nebezepčenstvo lavín.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies