Zvýšenie DPH na 25 % môže byť v konečnom dôsledku kontraproduktívne

NETKY.SK • 10 Máj 2021, 13:27 • 2 min
Zvýšenie DPH na 25 % môže byť v konečnom dôsledku kontraproduktívne

BRATISLAVA - Prípadné zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) o štvrtinu z 20 na 25 percent môže byť kontraproduktívne. Uviedol to prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov (SAMP) Vladimír Sirotka. Nárast cien vyvolaný zvýšením DPH podľa neho nezabezpečí žiadúcu podporu a zlepšenie ekonomiky podnikateľov, najmä v období koronakrízy a jej skončení.

slovakia

left justify in out

"Zvýšenie spotreby bude sanovať len štát vyšším výberom DPH, ale nenapomôže podnikateľskému subjektu, od ktorého očakávame aj lepší výber daní a odvodov v súvislosti s očakávaným určitým rastom ekonomiky po pandémii," tvrdí Sirotka.

 

img

 

Upozorňuje na to, že nárast sadzby DPH môže viesť u podnikateľov, ktorí nie sú platiteľmi tejto dane, k snahe "neprekročiť" hranicu príjmov k povinnej registrácii ako platiteľ DPH. "V konečnom dôsledku to môže znamenať aj to, že očakávané zvýšenie výberu DPH sa takto podľa predpokladov nemusí naplniť, rovnako tiež očakávaný výber dane z príjmov a odvodov," varuje prezident SAMP.

 

Záležať by malo na ľuďoch 

O takýchto návrhoch by podľa neho mala vláda rokovať so zástupcami podnikateľov, ktorí to v konečnom dôsledku spolu s občanmi zaplatia. "Pridať rodinám bez populistického aspektu, to vítame. Otázkou je koľko. Jednoduchá odpoveď – koľko sa je schopná spoločnosť spravodlivo vyskladať," dodal Sirotka.

 

img


Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) povedal osobne ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS), že zvažuje zvýšiť DPH na 25 percent. Sulík to potvrdil v nedeľnej relácii Na telo v televízii Markíza.

 

Článok k téme: Igor Matovič povedal osobne Sulíkovi, že zvažuje zvýšiť DPH na 25%


Finálna podoba daňovej a odvodovej reformy Slovenska bude známa o niekoľko týždňov, pravdepodobne o dva. Informoval o tom v stredu 5. mája na brífingu minister financií Igor Matovič s tým, že Slovensko potrebuje poctivú a prorodinnú reformu, ktorá zjednoduší daňový systém a dane budú spravodlivé a férové. O 25 % DPH podľa ministra financií vláda nerozmýšľa a nikde v materiáloch sa to neuvádza.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies