Vláda rozhodla! Buď podstúpite očkovanie alebo po príchode zo zahraničia absolvujete karanténu

NETKY.SK • 30 Jún 2021, 16:55 • 2 min
Vláda rozhodla! Buď podstúpite očkovanie alebo po príchode zo zahraničia absolvujete karanténu

BRATISLAVA – Pri vstupe na Slovensko sa od 9. júla povinnej päťdňovej karanténe vyhnú iba plne zaočkované osoby.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z návrhu aktualizácie cestovného semaforu, ktorý dnes na návrh Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) schválila vláda

 

Buď očkovanie alebo karanténa

Za plne zaočkované osoby sa pritom budú považovať ľudia, ktorí sú aspoň 14 dní po podaní druhej dávky dvojdávkovej vakcíny a ľudia, ktorí sú aspoň 21 dní po absolvovaní očkovania jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19. 

 

img

 

Výnimku z karantény budú mať aj tí, ktorí sú najviac 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 a zároveň 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny. Pri vstupe na Slovensko sa osoby budú musieť preukázať potvrdením o zaočkovaní.

„Keďže vakcíny nemajú stopercentnú účinnosť, stále existuje reziduálne riziko importu prípadov delta variantu. Výsledné riziko je však neporovnateľne nižšie oproti aktuálnemu systému, kde sa uplatňujú výnimky na základe sedem dní starého antigénového testu,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v návrhu.

 

Mohlo by vás zaujímať: Nezaočkované osoby sa po návrate zo zahraničia nevyhnú karanténe!

 

Povinná registrácia a 5-dňová karanténa
Pre všetky ostatné osoby bude platiť povinná registrácia v systéme eHranica a päťdňová karanténa. Nezaočkované deti do 12 rokov sa budú riadiť rovnakými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia.

Pre pendlerov, nezaočkované deti od 12 do 18 rokov a ľudí, ktorým bola podaná prvá dávka vakcíny, bude platiť od 9. júla do 9. augusta prechodné obdobie, počas ktorého budú môcť vstúpiť na územie Slovenska bez povinnosti absolvovať karanténu.

 

img

 

Rezort zdravotníctva tak chce dať ľuďom možnosť absolvovať očkovanie. Od 9. augusta sa však obe skupiny budú riadiť pravidlami, podľa ktorých buď budú patriť do skupiny plne zaočkovaných alebo budú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska absolvovať karanténu.

 

Prečítajte si tiež: Slováci obchádzajú kontroly pri vstupe do krajiny! Navzájom sa informujú o hraničných priechodoch, kde na nich nestriehne polícia

 

Prísnejšie pravidlá pre hrozbu indického variantu
Hlavným dôvodom na zmenu je podľa MZ SR hrozba vysoko nákazlivého delta variantu koronavírusu, pri ktorom by súčasné opatrenia neboli dostatočne účinné.

 

img

 

Rezort zdravotníctva konštatuje, že medzi 20. májom a 20. júnom sa do registračného systému eHranica prihlásilo iba niečo cez 17-tisíc cestovateľov.

 

MZ SR to považuje za jasný dôkaz toho, že systém doterajšieho cestovného semaforu nefungoval, ľudia masívne obchádzali pravidlá a nie je preto vhodný pre ďalšie použitie.
 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies