Tunisko povedie nová premiérka. Prvá žena v histórii krajiny!

NETKY.SK • 29 September 2021, 20:23 • 2 min
Tunisko povedie nová premiérka. Prvá žena v histórii krajiny!

TUNIS - Tuniský prezident v stredu vymenoval vôbec prvú premiérku krajiny.

slovakia

left justify in out

Prechodnú vládu povedie 63-ročná profesorka z prestížnej technickej školy Nadžla Búdinová Ramadhánová, ktorá sa tak stala jednou z prvých žien v arabskom svete na takejto vysokej pozícii. Prezident Kajs Saíd jej podľa vyhlásenia jeho kancelárie nariadil zostaviť nový kabinet čo najskôr, ako sa dá.


Tunisko sa nachádza  v neistej politickej situácii, pretože Saíd v júli odvolal úradujúceho premiéra, ujal sa výkonnej moci a pozastavil činnosť parlamentu. Jeho krok výrazne poškodil dominantnú stranu v parlamente Ennahdha. Kritici rozhodnutie označili za prevrat, ktorý ohrozuje mladú tuniskú demokraciu.

 

 

Saíd argumentuje, že tak konal, aby zachránil krajinu v čase nepokojov pre finančné problémy a vládne kroky pri riešení pandémie.

Minulý týždeň prezident vydal dekréty, ktoré posilňujú jeho moc, pričom ignorujú časti ústavy, pričom oznámil plány pre prechodnú vládu a nové volebné pravidlá.

 

Dekréty okrem iného zahŕňajú pokračovanie pozastavenia právomocí parlamentu, pozastavenie poslaneckej imunity od trestného stíhania a zmrazenie poslaneckých platov.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies