VIDEO: Pavol Barabáš si novým dokumentom uctil Svetozára Stračinu

NETKY.SK • 5 September 2019, 13:53 • 2 min
VIDEO: Pavol Barabáš si novým dokumentom uctil Svetozára Stračinu

BRATISLAVA - Režisér, scenárista a cestovateľ Pavol Barabáš, autor širokej škály horských a dobrodružných filmov, prináša do kín dokument Svetozár Stračina.

slovakia

left justify in out

Film o významnom slovenskom skladateľovi a zberateľovi ľudových piesní predstavil v stredu (4. 9.) v bratislavskom Kine Lumiére.

 

Snímka pripomenie umelca, ktorý sa vymyká akémukoľvek "priečinkovému" zaradeniu. Bohému, ktorý bytostne vnímal a rozvíjal autentický folklór, skladateľa, ktorého hudobné kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa folklóru vyhýbajú.

 

Svetozár Stračina zanechal po sebe rozsiahle dielo a nezameniteľný odkaz, ktorý nemá nasledovníkov. Barabášov dokument pripomenie Stračinovu spoluprácu s Martinom Ťapákom, Martinom Hollým a ďalšími režisérmi, ktorá priniesla napríklad film Noční jazdci, ale aj divácky obľúbené tituly Rysavá jalovica či Pacho, hybský zbojník. Počiny, vďaka ktorým mnohí slovenskí diváci vôbec po prvý raz zaregistrovali filmovú hudbu.

 

Barabáš priznáva, že sa veľa ľudí diví, prečo nakrútil film o Stračinovi. "Vnímajú viac, že som pochodil kus sveta, spoznal mnoho kultúr a zachytil ich tradície," hovorí dokumentarista a cestovateľ, ktorý nakrúcal zaniknuté prírodné kmene, navštívil krajiny, ktoré medzičasom prišli o svoje zvyky a stratili vzťah k svojej zemi. "Zažil som stret kultúr i etniká s vyhasnutými očami, ktoré prevalcoval globalizačný valec. Čím viac človek spoznáva planétu, tým viac získava nadhľad, ktorý mu pomáha odhaľovať to vzácne doma. Inak sa začne dívať na hodnoty krajiny a národa, ktoré sú pre svoju blízkosť často neviditeľné," konštatoval Barabáš s tým, že práve preto sú pre neho vzácni ľudia, ktorí podnecujú svoje okolie k tvorivosti a odkrývajú nové pohľady na seba samých. "Pri hudbe Svetozára Stračinu som si uvedomil, že on hľadal a zachytával esenciu, ktorá dáva ľuďom pocit spolupatričnosti. To krehké, čo utvára spoločenstvo," vysvetlil.

 

img

 

Dokument Svetozár Stračina prináša bližší pohľad na jeho tvorbu prostredníctvom priateľov, spolupracovníkov a hudobných odborníkov. Je spojením množstva archívnych záberov a rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali, či už osobne alebo prostredníctvom jeho práce. Medzi nimi figurujú muzikologička Alžbeta Lukáčová, hudobný redaktor Juraj Dubovec či najznámejší choreograf SĽUK-u Juraj Kubánka.

 

Film uvádza do kín od 5. septembra Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK).

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies