VIDEO: New York má nového starostu. Prísahu zložil na Times Square

NETKY.SK • 1 Január 2022, 16:56 • 2 min
VIDEO: New York má nového starostu. Prísahu zložil na Times Square

NEW YORK - Eric Adams sa stal v poradí 110. starostom New Yorku a len 2. afroamerickým starostom v dejinách tohto najľudnatejšieho mesta USA. Bývalý policajný kapitán a starosta newyorskej mestskej časti Brooklyn je v rámci Demokratickej strany považovaný za centristicky orientovaného politika.

slovakia

left justify in out

Novým starostom amerického mesta New York sa v sobotu stal 61-ročný demokrat Eric Adams. Prísahu zložil počas ceremónie na námestí Times Square krátko po tradičnom polnočnom spúšťaní tzv. krištáľovej časovej gule. Ide o zvyk, ktorým Newyorčania vítajú príchod nového roka. Informovala o tom agentúra AP.

 

 

Nový starosta New Yorku, ktorý vystriedal vo funkcii Billa de Blasia, mal počas prísahy jednu ruku položenú na rodinnú Bibliu a v druhej držal fotografiu svojej matky Dorothy, ktorá zomrela v roku 2020. Počas toho, ako odriekal slová prísahy, padali na ulice veľkomesta farebné konfety a znela pieseň New York, New York.

 

Krátko po zložení prísahy bol hosťom moderátora Ryana Seacresta v silvestrovskej relácii Dick Clark's New Year's Rockin' Eve na stanici ABC, kde uviedol, že od skorého rána začne pracovať pre mesto New York.

 

Prečítajte si tiež: Pápež František otvoril v novoročnom príhovore citlivé témy

 

AP píše, že Adams čelí obrovskej výzve v súvislosti s bojom proti pandémii nového koronavírusu, keďže New York aktuálne zaznamenáva rekordné počty prípadov nákazy, ktoré spôsobuje variant omikron a eviduje tiež vysoké prírastky pacientov v nemocniciach. „I uprostred pandémie COVID-19, uprostred všetkého, čím prechádzame, toto je krajina, kde sú nádej a príležitosti vždy prítomné,“ vyhlásil Adams na pódiu ešte pred samotnou inauguráciou do úradu newyorského starostu.

 

„Je to jednoducho skvelé, že New York celej krajine ukáže, že sme späť,“ povedal Adams v súvislosti s obnovením rituálu spúšťania krištáľovej gule o polnoci miestneho času (06:00 SEČ) nazývaného aj tzv. ball drop, ktorý organizujú od roku 1907. „Toto je neuveriteľné mesto, verte mi, sme pripravení na veľký návrat, pretože toto je New York,“ zdôraznil.

 

 

 

Silvestrovské oslavy na svetoznámom námestí Times Square na Manhattane patria medzi najväčšie na svete a každoročne prilákajú okolo milión ľudí. Vlani však bolo námestie na Silvestra pre pandémiu koronavírusu viac-nemej prázdne len s niekoľkými pozvanými hosťami. Tento rok sa oslavy síce konali, ale počet účastníkov bol obmedzený na zhruba štvrtinu bežnej kapacity, prišlo približne 15 000 osôb. Všetci sa museli preukázať potvrdením o kompletnom zaočkovaní, potrebné bolo takisto dodržiavať bezpečné rozostupy a mať prekryté horné dýchacie cesty.

 

Možno vás zaujme: Sebastian Kurz potvrdil, aké bude mať zamestnanie

 

Adams tento týždeň uviedol, že plánuje zachovať mnohé pravidlá a nariadenia, ktoré prijal jeho predchodca de Blasio, vrátane povinnosti dať sa zaočkovať, ktorá platí napríklad pre pracovníkov samosprávy mesta a tiež pre zamestnancov v súkromnom sektore. Prisľúbil tiež, že školy ponechá otvorené.

 

 

 

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies