Viceprezident ruskej Gazprombanky utiekol z Ruska na Ukrajinu, aby bránil vlasť

NETKY.SK • 27 Apríl 2022, 20:55 • 2 min
Viceprezident ruskej Gazprombanky utiekol z Ruska na Ukrajinu, aby bránil vlasť

Igor Volobujev, teraz už bývalý viceprezident Gazprombank ruského plynárenského koncernu Gazprom, utiekol z Ruska na Ukrajinu, kde vstúpil do radov kyjevskej domobrany, aby bránil svoju vlasť so zbraňou v ruke, uviedol ruský server The Insider.

slovakia

left justify in out

Volobujev v rozhovore poskytnutom ruskému webu The Insider a ukrajinskému serveru Liga.net, uviedol, že Gazprom priamo riadi ruský prezident Vladimir Putin. Vyslovil podozrenie, že niektoré samovraždy vysokopostavených ruských manažérov z poslednej doby, napríklad prvého viceprezidenta Gazprombanky Vladislava Avajeva či hlavného účtovníka plynárenskej spoločnosti Novatek Sergeja Protoseni, boli v skutočnosti zamaskované vraždy. Avajev sa podľa oficiálnych informácií zastrelil tento rok 18. apríla v moskovskom byte.

 

Denník Moskovskij komsomolec napísal, že bankár spáchal samovraždu po tom, čo niekoľko hodín mučil svoju manželku, ktorú podozrieval z cudzoložstva. Nakoniec mal zavraždiť ženu aj postihnutú trinásťročnú dcéru, než skoncoval sám so sebou.
 

 

O deň neskôr policajti vo vile v španielskom meste Lloret de Mar, kde Sergej Protoseňa trávil s manželkou a dcérou veľkonočné sviatky, objavili telá manželky a dcéry s bodnými ranami. Protosenu potom našli v záhrade obeseného na strome; vedľa ležali zakrvavený nôž a sekera. „Neverím, že mohol zabiť ženu a dcéru. Myslím, že to bolo zinscenované,“ povedal Volobujev o Avajevovi. Je podľa neho možné, že "o niečom vedel, a tak sa stal nebezpečným". Podobne je to s Protoseňovým prípadom. „Sú to podivné príbehy. Neverím v samovraždu,“ dodal Volobujev.

 

Prečítajte si tiež Ktoré krajiny budú platiť za plyn v rubľoch? Ako je na tom Slovensko?


Gazprombank, na ktorú je napojená aj spoločnosť Novatek, je jednou z kľúčových inštitúcií Putinovho režimu. Európa práve cez túto banku platí za ruský plyn, pripomenul server Liga.net.


Volobujev pracoval v Gazprombanke šesť rokov ako expert na vzťahy s verejnosťou a šestnásť rokov riadil tlačové oddelenie banky. Po vypuknutí vojny Ruska proti Ukrajine si zbalil veci a 2. marca odišiel z Moskvy. Teraz podľa svojich slov žije u priateľov v Kyjeve.

 

img


Volobujev pochádza z mesta Ochtyrka v Sumskej oblasti na Ukrajine, prežil tu 18 rokov, kým sa presťahoval do Ruska. Uviedol, že po vypuknutí vojny žil jeho otec mesiac v studenej pivnici. Jeho priatelia v Rusku ho po vypuknutí vojny prosili, aby nikomu nehovoril, že je Ukrajinec, zatiaľ čo jeho príbuzní na Ukrajine sa za neho hanbili, že žije v Rusku a robí pre Rusov. Nakoniec sa rozhodol odísť, hoci sa v Moskve necítil nijako ohrozený. „Nemohol som už v Rusku vydržať. Národnosťou som Ukrajinec, narodil som sa v Ochtyrke a nemohol som sa už ďalej prizerať, čo Rusko robí v mojej vlasti,“ povedal. Dodal, že berie svoju návštevu vo vlasti ako pokánie a chcel by sa očistiť od ruskej minulosti. Chce tu zostať, kým Ukrajina nezvíťazí.

 

„Je to zločin. Spáchaný Putinom, ruským režimom a aj ruským národom. Pretože tu nevraždí Ukrajincov Putin, nekradne záchodové misy Putin, neznásilňuje Putin. To robí ruský ľud. Zodpovedný za to som aj ja, hoci som Ukrajinec. Hanbím sa za to, ľutovať to budem celý život,“ dodal Volobujev.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies