Vianoce sú odjakživa spájané s mágiou

NETKY.SK • 25 December 2019, 16:26 • 2 min
Vianoce sú odjakživa spájané s mágiou

BRATISLAVA - Najviac ľudovej mágie sa od nepamäti spájalo s vianočnými sviatkami. Podľa etnologičky Emílie Mázorovej to bolo do veľkej miery ovplyvnené skorším západom Slnka.

slovakia

left justify in out

V zime sú dni kratšie

Zemská os nie je kolmá na obežnú dráhu Zeme okolo Slnka, je k obežnej dráhe naklonená. To spôsobuje zmenu ročných období. Na pologuli, ktorá je naklonená k Slnku, nastáva leto – teplejšie a dlhšie dni. Na opačnej strane, ktorá je odklonená od Slnka, nastáva zima, teda chladnejšie a kratšie dni. A práve táto zmena bola v minulosti ešte neobjasnená a preto sa spájala s magickými prvkami. 

 

img

 

Chlap ako prvý

"Využívala sa mágia slova, napríklad rôzne zariekania. Bola to tiež mágia začiatku či niečoho prvého – teda, čo urobíme na Štedrý deň, to bude celý rok. Prvý tak mohol vstúpiť do domu len chlap, aby bolo všetko dobré. Pretože, ak by vošla prvá žena, znamenalo by to veľké nešťastie," ozrejmila etnologička.

 

img

 

Rastliny s magickou mocou

Vo veľkej miere sa podľa Emílie Mázorovej tiež využívala ľúbostná mágia, ako napríklad vkladanie lístočkov s menami dievčat do halušiek a ktorá vyplávala na povrch, to sa malo prvé vydať. "V tomto období sa často používali aj rastliny a predmety, ktorým bola pripisovaná magická moc. Z rastlín to bol, okrem iného, cesnak, z predmetov napríklad červená nitka," konkretizovala etnologička.

 

img

 

Symbolika mien

Spomínané obdobie sa začínalo na Martina, pričom za významné dni boli podľa etnologičky považované aj Katarína, Ondrej, Barbora, Mikuláš a Lucia. Jeho časť sa nazývala stridžie dni, ktoré vyvrcholili práve na spomínanú Luciu. Počas predsviatočného obdobia a Vianoc sa však rozvíjala i ľudová slovesnosť, ľudia si rozprávali rôzne povesti, rozprávky a povery. Samotné Vianoce sa v niektorých oblastiach Slovenska nazývali i Kračún a Štedrý večer zase Dohviezdnym večerom.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies