Svetové pamiatky budú dnes svietiť na červeno, pripomenú Svetový deň hemofílie

NETKY.SK • 17 Apríl 2020, 10:41 • 2 min
Svetové pamiatky budú dnes svietiť na červeno, pripomenú Svetový deň hemofílie

Viaceré pamiatky, ale aj domácnosti po celom svete sa v piatok večer rozsvietia na červeno. Cieľom je pripomenúť si Svetový deň hemofílie, ktorý pripadá na 17. apríla. Pri tejto príležitosti tak vysvietené budú aj niektoré divadlá, mosty či námestia na Slovensku.

slovakia

left justify in out

Čo je hemofília?

O svetovom dni informoval predseda Slovenského hemofilického združenia Jaroslav JanovecPriblížil, že hemofília je vrodená krvácavá choroba. "Je to genetická porucha, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení. Nedostatok koagulačného faktora, ktorý je potrebný na zrážanie krvi, vedie k nadmerným prejavom krvácavosti, a to nielen po minimálnych úrazoch, poraneniach, pri trhaní zubov, po operáciách," komentoval.

 

img

 

Chorobou trpia muži

U ťažších hemofilikov, teda u tých, ktorí majú veľmi nízku hladinu tohto zrážacieho faktora, dochádza aj ku krvácaniu, ktoré sa označuje ako spontánne. Objavuje sa bez akejkoľvek vyvolávajúcej príčiny. Ochorenie je zákerné v tom, že krvácanie sa nikdy nedá predvídať a dokonca sa mu nedá ani predísť. Ochorenie prenášajú zdravé ženy a trpia ním mužskí potomkovia rodiny.

 

Slovenské hemofilické združenie sa pripája k iniciatíve Svetovej hemofilickej organizácie, no v obmedzenom režime a množstve v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, vzhľadom na súčasný režim a stav pre pandémiu nového koronavírusu.

 

img

 

Na Slovensku žije 600 hemofilikov

Na Slovensku žije približne 600 hemofilikov, z toho približne 140 detí. Deti a ich rodičia musia byť denne pripravení na úskalia tohto vzácneho nevyliečiteľného ochorenia, a preto jednou z hlavných úloh projektov SHZ je aj naučiť ich aplikovať si injekčnú preventívnu liečbu – faktor na zrážanie krvi.

 

Na červeno budú svietiť tieto pamiatky

V piatok budú vysvietené na červeno napríklad Niagarské vodopády zo strany USA, ale aj Kanady, CN Tower v Toronte, The Langevin Bridge v Calgary, Emirates Spinnaker Tower v Portsmouth vo Veľkej Británii a mnohé ďalšie. Na Slovensku sa k nim pridajú nová budova Slovenského národného divadla v Bratislave, budova Divadla Andreja Bagara v Nitre, Chrenovský most v Nitre či Divadelné námestie v Martine.

 

img

Fontána v Bukurešti

 

K iniciatíve sa môžete pripojiť aj vy

Pripojiť sa k iniciatíve môžu aj jednotliví občania SR, a to rozsvietením akéhokoľvek červeného svetla či sviečky na znak podpory pacientov s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením. Podporiť projekty a aktivity Slovenského hemofilického združenia pre ľudí s nevyliečiteľným vrodeným krvácavým ochorením je možné zaslaním darcovskej SMS správy. Viac informácií o projekte môžu záujemcovia nájsť na webovej stránke www.donorsforum.sk.

 

img

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies