Vo veku 99 rokov zomrela herečka a komička Betty Whiteová

NETKY.SK • 1 Január 2022, 08:15 • 2 min
Vo veku 99 rokov zomrela herečka a komička Betty Whiteová

LOS ANGELES - Za svoju viac ako sedem dekád trvajúcu kariéru si zahrala v populárnych amerických seriáloch ako The Mary Tyler Moore Show (1973 - 1977) či The Golden Girls (1985 - 1992), ale aj v známych filmoch.

slovakia

left justify in out

O úmrtí herečky, ktorá by o viac ako dva týždne oslávila 100. narodeniny, informovali americké médiá s odvolaním sa na oznámenie jej PR manažéra Jeffa Witjasa. „Hoci mala Betty už takmer 100 rokov, myslel som si, že bude žiť večne,“ povedal Witjas časopisu People.

 

img

 

Betty Whiteová sa narodila 17. januára 1922 v obci Oak Park v americkom štáte Illinois. Rodina Whiteovcov sa počas vrcholiacej Veľkej hospodárskej krízy presťahovala do Los Angeles, pričom Betty, ktorá bola jedináčikom, tam koncom 30. rokov začala pracovať ako herečka a modelka, píše spravodajská stanica BBC.

 

Jej začínajúcu kariéru však prerušila druhá svetová vojna, počas ktorej pôsobila v dobrovoľníckej službe amerických žien. Po vojne sa vrátila k šoubiznisu, najskôr však nevedela nájsť herecké uplatnenie, a tak namiesto toho pôsobila v rozhlase, kde mala aj vlastnú reláciu.

 

Prečítajte si tiež: Do kín mieri slovenský film, ktorý opisuje tragické obdobie 50. rokov

 

Na televízne obrazovky sa vrátila v roku 1949, keď spoločne s Alom Jarvisom uvádzala zábavnú šou Hollywood on Television. Veľký herecký úspech zožala v 70. rokoch vďaka úlohe Sue Ann Nivensovej v seriáli The Mary Tyler Moore Show. Najviac ju však preslávilo až stvárnenie naivnej a milej Rose Nylundovej v seriáli The Golden Girls.

 

img

 

Predstavila sa vo filmoch ako Životná šanca (1991), Postrach Denis opäť zasahuje (1998), Náš príbeh (1999), Jazero (1999), Neserte nám pestúnku (2003), Tretie želanie (2005), Láska a tanec (2009) alebo Zase ona! (2010).

 

Získala viacero prestížnych ocenení vrátane Grammy v roku 2012 (v kategórii hovorené slovo) a 8 televíznych cien Emmy, z ktorých poslednú (za celoživotné dielo) jej udelili v roku 2015.

 

Možno vás zaujme: Čo si pre nás pripravila v novom roku RTVS?

 

Bola trikrát vydatá, pričom jej posledným manželom — a podľa jej slov láskou jej života — bol americký herec Allen Ludden, s ktorým ostala až do jeho smrti v roku 1981. Vlastné deti nemala, bola však nevlastnou matkou troch Luddenových potomkov z jeho predošlého manželstva.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies