Novela Trestného zákona má riešiť aj zločiny komunizmu

NETKY.SK • 22 Január 2022, 10:17 • 3 min
Novela Trestného zákona má riešiť aj zločiny komunizmu

BRATISLAVA - Trestné činy súvisiace s prenasledovaním, ktoré spáchali počas komunizmu, by už nemuseli spadať do kategórie premlčaných. Úprava je súčasťou tzv. veľkej novely Trestného zákona, ktorú predložila ešte koncom roka 2021 ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

slovakia

left justify in out

Poslankyňa parlamentu Anna Andrejuvová (OĽaNO) hovorí, že legislatíva by mala zahŕňať aj neľudské správanie pohraničníkov počas komunistického režimu. Vraždy na hraniciach by podľa nej mali byť súčasťou zločinov proti ľudskosti. V súčasnosti vyhodnocujú medzirezortné pripomienkové konanie návrhu novely Trestného zákona.

 

img

Mária Kolíková 

 

V návrhu novely okrem iného uvádzajp, že „do premlčacej doby trestných činov spáchaných verejnými činiteľmi v súvislosti s prenasledovaním jednotlivca alebo skupín osôb z dôvodov politických, rasových alebo náboženských v dobe od roku 1939 do 29. decembra 1989 sa táto doba nezapočítava“.

 

Prečítajte si tiež: Reforma súdnej mapy dostala zelenú!

 

Andrejuvová víta, že rezort spravodlivosti rieši v novele aj vyrovnanie sa s minulosťou, respektíve časť streľby na hraniciach. „Verím, že po vyhodnotení pripomienok to bude predložené legislatívnej rade vlády, vláde a následne parlamentu. Som rada tejto iniciatíve, pretože to bol návrh z OĽaNO i klubu SaS od Jána Benčíka, kde sme sa snažili, aby bola táto iniciatíva predložená,“ uviedla pre TASR.

 

 

Poslankyňa hovorí, že návrh má obsahovať aj konanie ľudí, ktorí mali v minulom režime na starosti hranice. „Pohraničná stráž podľa Ústavu pamäti národa v časoch komunistického režimu priamo zabila na hranici s Rakúskom a Nemeckom 280 ľudí. Ďalšie úmrtia spôsobili elektrické zátarasy, nášľapné míny alebo vycvičené psy. Spolu s prípadmi ďalších nevyjasnených úmrtí sa celkový počet obetí odhaduje na 420,“ priblížila problematiku.

 

Podľa Andrejuvovej si treba ešte počkať na vyhodnotenie pripomienok k novele Trestného zákona, ktoré prinesie finálne znenie návrhu. Dodala, že ak to bude potrebné, návrh je možné upraviť v parlamente tak, aby bol vykonateľný a funkčný v oblasti riešenia pohraničníkov.

 

Možno vás zaujme: Koniec slobody prejavu? Lipšic kritizuje novelu Trestného zákona

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies