Vatikánsky vedec u novoobjaveného obrazu spochybnil autorstvo Caravaggia

NETKY.SK • 27 Júl 2010, 11:57 • 2 min
Vatikánsky vedec u novoobjaveného obrazu spochybnil autorstvo Caravaggia

Vatikánsky vedec u novoobjaveného obrazu spochybnil autorstvo Caravaggia - Kultúra Jeden z hlavných historikov umenia vo Vatikáne spochybnil pravdivosť nedávnej správy uverejnenej v novinách Svätej stolice, ktoré naznačovali objav doposiaľ neznámeho obraz

slovakia

left justify in out

img

Jeden z hlavných historikov umenia vo Vatikáne spochybnil pravdivosť nedávnej správy uverejnenej v novinách Svätej stolice, ktoré naznačovali objav doposiaľ neznámeho obrazu slávneho talianskeho maliara Caravaggia.
      Šéf Vatikánskeho múzea Antionio Paolucci napísal v pondelok v novinách L'Osservatore Romano, že dielo, ktorého objav v sakristii Jezuitského kostola v Ríme vyvolal nadšenie a veľký mediálny ohlas, je pravdepodobne kópiou Caravaggia z dielne niektorého z jeho študentov.
      Autor minulotýždňového článku síce upozorňoval, že na to, aby sa dalo s istotou potvrdiť autorstvo slávneho majstra, ešte treba uskutočniť ďalšie analýzy, médiá pri informovaní o udalosti vytvorili dojem, že autorstvo obrazu s námetom mučeníckej smrti sv. Vavrinca je viac-menej isté a patrí Caravaggiovi.
      Správa sa objavila práve v dobe, keď si Taliansko pripomína 400. výročie Caravaggiovho úmrtia. V rámci toho boli počas ostatného víkendu v Ríme aj v noci otvorené kostoly a múzeá, kde sa nachádzajú jeho diela.
      Na obraze je uprostred plameňov nakláňajúci sa polonahý mladý muž s výrazom zúfalstva v tvári a s vystretou rukou.
      Caravaggio, ktorého skutočné meno bolo Michelangelo Merisi, sa narodil v roku 1571 v Miláne. Veľká časť jeho krátkej kariéry je však spojená s Rímom, kde sa spočiatku preslávil a získaval si mecenášov z radov aristokratov a kardinálov.
      Bol však notorickým pouličným bitkárom a po incidente, pri ktorom zabil človeka, musel v roku 1606 mesto opustiť.
      Posledné roky svojho života strávil cestovaním medzi Maltou, Sicíliou a Neapolom. Podarilo sa mu získavať nové objednávky na maľby, nadobúdal však aj nových, a v niektorých prípadoch vplyvných, nepriateľov.
      Zomrel v Toskánsku v roku 1610 - predpokladá sa, že buď rukami neznámych vrahov, alebo - ako naznačujú niektoré výskumy, na následky malárie.

Zdroj: TASR/APtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies