V rezorte zdravotníctva vraj chýba 100 miliónov eur

NETKY.SK • 3 Apríl 2019, 16:47 • 2 min
V rezorte zdravotníctva vraj chýba 100 miliónov eur

BRATISLAVA - V rezorte zdravotníctva chýba 100 miliónov eur. Upozornil na to na stredajšej tlačovej besede prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Podľa neho ešte v októbri 2018 upozorňovali, že navrhovaný rozpočet na rok 2019 nebude dostatočný.

slovakia

left justify in out

Pre nemocnice združené v ANS, ktorých je 75, je potrebných na navýšenie miezd, na sociálny balíček a dovolenky 65 mil. eur. Asociácia už 51 mil. eur potrebných na mzdy na prvý kvartál 2019 dostala. Na sociálny balíček a dovolenky je potrebných ďalších 17 miliónov. 

 

"A tu jedine zdravotná poisťovňa Union nám ústne ponúkla, že to bude kompenzovať," uviedol Petko. Ďalšie dve poisťovne povedali, že na to nemajú peniaze.

ANS aktuálne nemá zmluvné dodatky, ktoré hovoria, ako sa uhrádza zdravotná starostlivosť od 1. apríla. V prípade, že do 15. apríla nebudú predložené dodatky, ktoré budú akceptovať navýšené náklady ANS v zmysle platnej legislatívy, tak jednotlivým poisťovniam dajú výpoveď zo zmlúv.

 

img

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Zdroj: TASR


ANS tiež požiadala Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o informácie, či poisťovne peniaze majú, alebo nie. Ten však neodpovedal. Na 29. apríla je zvolaná mimoriadna odvetvová tripartita, na podnet odborárov a ANS na ministerstve, kde budú rokovať o tom, ako bude rezort ďalej postupovať.

 

V prípade, že ani do 29. apríla nebude vyriešený problém, tak požiadajú Výbor NR SR pre zdravotníctvo o mimoriadne rokovanie. Ak sa problém nevyrieši do 15. mája, oslovia advokátsku kanceláriu, aby pripravili podnet na ústavný súd pre neústavný stav.

Z doterajších rokovaní vyplýva, že ponuka Dôvery by mala kryť sociálny balíček a navýšenie platov pre nemocnice združené v ANS.

 

"Konkrétne prepočty, či je táto ponuka dostatočná na to, aby kryla zákonné nároky členov ANS, si budeme môcť urobiť až po oficiálnom doručení tejto ponuky, vrátane všetkých jej detailov," uviedla ANS. Podľa asociácie aj táto ponuka vyžaduje následné dofinancovanie sektora. Zdroje na rekreačné poukazy sú zatiaľ predmetom ďalších rokovaní.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies