Demokrati chcú kompenzovať náklady na kúrenie a zvýšiť daňový bonus

NETKY.SK • 10 August 2023, 15:18 • 2 min
Demokrati chcú kompenzovať náklady na kúrenie a zvýšiť daňový bonus

Bratislava-V strane chcú docieliť elektrinu pre domácnosti za čo najlepšie ceny

slovakia

left justify in out

Parlamentné voľby sú tu čo nevidieť a s nimi aj vyhlásenia politických strán k aktuálnym problémom. Najviac členov strán trápi inflácia a s ňou aj zhoršené životné podmienky Slovákov. Viaceré z politických strán prichádzajú s najschodnejšími riešeniami, ktoré by mali pomôcť. Pridáva sa aj politická strana Demokrati, ktorí navrhujú kompenzáciu nákladov na vykurovanie. 

 

Veľká časť nákladov na energie v domácnostiach sú podľa strany Demokrati náklady na vykurovanie. Strana tvrdí, že od januára 2024 hrozí takmer dvojnásobné zdraženie cien plynu, čo chce strana riešiť kompenzáciou nákladov na vykurovanie, a to do výšky jeho priemernej spotreby na Slovensku. Strana chce zároveň zvýšiť daňový bonus na úroky z hypotéky na 600 eur ročne, informovali Demokrati vo štvrtok. "Hrozí nám dvojnásobné zdraženie cien plynu, čo je obrovský nárast. Ak by sa zase nezasiahlo, zasiahne to drvivú časť domácností, avšak k môjmu sklamaniu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) opäť šíri do značnej miery až nejaké katastrofické scenáre," uviedol člen predsedníctva strany Karel Hirman.

Podľa Hirmana až 66 % nákladov na energie v rodinných domoch predstavujú náklady na vykurovanie, ktoré preto považuje za najcitlivejšiu položku, ktorú chcú riešiť. "Navrhujeme kompenzáciu nákladov na vykurovanie, to znamená zemný plyn a dodávky tepla do výšky priemernej spotreby na Slovensku," dodal Hirman.

"Benchmarková hodnota, do ktorej by sa tá kompenzácia poskytovala, je objektívne daná a hýbe sa okolo 2500 kubických metrov ročnej spotreby plynu. Keďže nám hrozí viac ako dvojnásobné zdraženie od 1. januára 2024, kompenzácia týchto nákladov do tejto spotreby je únosná aj pre štátny rozpočet a zároveň je spravodlivá a solidárna pre všetkých," priblížil. Strana chce zároveň podľa neho podporiť "šrotovné" na výmenu starých plynových kotlov za nové, ako aj podporiť úsporne opatrenia, napríklad v podobe zateplenia domu či výmeny okien. ÚRSO sa podľa Hirmana doteraz nevyjadrilo ani k výraznému nárastu distribučných poplatkov. "A tu je otázka, prečo ÚRSO naďalej trvá na týchto vysokých poplatkoch, ktoré ani na môj návrh ako ministra, nezmenilo," konštatoval Karel Hirman.

 

"Náš spoločný záujem je, aby sme mali v domácnostiach elektrinu za čo najlepšie ceny, vyrobenú na území Slovenska, a to v podniku, kde štát vlastní tretinový podiel," poznamenal Hirman. Podľa podpredsedníčky a líderky kandidátky strany Andrey Letanovskej sa práve vďaka Hirmanovi podarilo zabezpečiť jednu z najväčších pomocí v boji s energetickou krízou. "Vďaka tomu dnes priemerná rodina, ktorá žije v byte, neplatí za energie 400 eur mesačne, ale o polovicu menej," dodala Andrea Letanovská.

Mladým rodinám plánujú Demokrati podľa člena strany Jozefa Mihála pomôcť zvýšeným daňovým bonusom na úroky z hypotéky. "Daňový bonus zvýšime na 600 eur ročne. To znamená, že na jednej splátke ušetríte až 50 eur za mesiac. Za určitých podmienok môžeme pristúpiť aj k znovuzavedeniu štátneho príspevku na hypotéku pre mladých vrátane spoluúčasti bánk," informoval Mihál.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies