V ovzduší dominoval peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Čo ešte by mali alergici vedieť?

NETKY.SK • 22 Máj 2024, 19:34 • 2 min
V ovzduší dominoval peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Čo ešte by mali alergici vedieť?

BRATISLAVA - V dvadsiatom kalendárnom týždni dominoval v ovzduší na väčšine územia Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých spolu s peľom ihličnanov z čeľade borovicovitých. Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých je v plnom prúde na celom území.

slovakia

left justify in out

Rozdielne poveternostné podmienky spôsobili lokálne výraznejšie rozdiely denných koncentráciách peľu v ovzduší. Vyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší sme zaznamenali na strednom, severnom a časti východného Slovenska. Na ostatnom území boli denné koncentrácie peľu v ovzduší skôr v stredných hladinách. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ buka, skorocelu, štiavu, pŕhľavovitých, pagaštanu, gaštanu, bazy agátu.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytili v Banskej Bystrici, 141 peľových zŕn v m3 vzduchu, a v Nitre 46 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol najvyššie denné hladiny v Banskej Bystrici, 216 peľových zŕn v m3 vzduchu, a v Nitre 86 peľových zŕn v m3 vzduchu. Spóry húb (plesní) boli najpočetnejšie zastúpené najmä rodom Cladospórium.

Prognóza peľovej situácie v SR na 21. týždeň 2024

Pokračuje peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých a ich peľ v ovzduší počas priaznivého počasia dosiahne na väčšine územia vyššie alergiologicky významné denné koncentrácie. Denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých v ovzduší majú klesajúcu tendenciu na celom území Slovenska. Stúpať bude množstvo peľu pŕhľavovitých, skorocelu i štiavu. Trávy z čeľade lipnicovitých ostávajú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom na ďalšie obdobie. Predpokladá sa, že spolu s nárastom denných koncentrácií peľu v ovzduší budú narastať aj denné koncentrácie spór húb (plesní). Zrážková činnosť prispeje k lokálnemu poklesu peľu a spór v ovzduší.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ÚVZ SR, Foto: Teraz.sk / Hana Štefánková (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies