V Dúbravici pribudla veľkorozmerná maľba, ktorá poukazuje na problematiku medveďa

NETKY.SK • 26 Júl 2023, 11:00 • 2 min
V Dúbravici pribudla veľkorozmerná maľba, ktorá poukazuje na problematiku medveďa

Dúbravica- V obci banskobystrického kraja slovenský umelec vytvoril zaujímavú kreáciu

slovakia

left justify in out

Horúcou témou týchto dní je medveď. Známe zviera, ktoré neradno stretnúť v lese, vídajú ľudia už aj v obytných štvrtiach. Tieto zvieratá v poslednej dobe nemajú žiadne zábrany a spôsobujú nemalé škody na majetkoch obyvateľov aj obcí. Na túto problematiku upozornil slovenský umelec Matúš Maťátko, ktorý medveďa zvečnil originálnym spôsobom.

 

Na vonkajšej stene potravín v obci Dúbravica v okrese Banská Bystrica pribudla veľkorozmerná maľba reflektujúca problematiku medveďa hnedého. Dielo slovenského umelca Matúša Maťátka je v poradí desiatou realizáciou, ktorú každoročne prináša občianske združenie (OZ) Periférne centrá, vystavené bude do júna budúceho roka. TASR o tom za OZ informovala Veronika Mezeiová.

 

Na realizáciu aktuálneho ročníka autorského formátu, ktorým sa OZ v spolupráci s výtvarníkmi snaží predstavovať rôznorodú škálu súčasných slovenských vizuálnych autorov a autoriek a ich prístupov k miestnym témam, realizátori vybrali grafika a ilustrátora Matúša Maťátka. Vo svojej tvorbe často reaguje na aktuálnu situáciu a otázky, ktoré hýbu spoločnosťou. Námetom pre veľkorozmerné dielo v obci v severnom Podpoľaní sa stala problematika medveďa hnedého, živočícha európskeho významu, ktorý je v súčasnosti témou nielen v tomto regióne, ale na celom Slovensku.

 

 

"Nás sa tento problém týka, preto sme sa s autorom zhodli, že s ním bude pracovať. Je to téma, ktorou tu žijeme, sami máme vlastné a celkom bohaté skúsenosti so stretmi s medveďmi," skonštatoval zástupca združenia Periférne centrá Andrej Poliak. Podstatou diskusie o problematike medveďa nemá byť podľa realizátorov naháňanie pozornosti a senzácií, ale to, prečo je medveď hnedý chránený.

 

"Maťátkov obraz chce zároveň upozorniť aj na to, že dnes nám často chýba humor, keď sa snažíme ostatných presvedčiť o svojej pravde. Skúsme sa na svet pozrieť z medvedej perspektívy a hľadať dialóg aj tam, kde sa nám zdá nemožný," dodala kurátorka Juliana Mrvová. Veľkorozmerná maľba bude na potravinách v Dúbravici vystavená do júna 2024, návštevníci a priaznivci umenia tam môžu vidieť aj ďalšie inštalácie z produkcie OZ.

 

V obci a jej okolí je možné nájsť niekoľko vizuálnych a architektonických objektov, medzi nimi napríklad rozhľadňu a útulňu Unimo či prírodnú saunu pod horou Medvedínec. Združenie Občianske centrá, ktoré má ostatné desaťročie zázemie v Dúbravici, v uplynulých rokoch prinieslo umenie aj do iných vidieckych lokalít, a to napríklad do Hontianskych Trstian, Babinej či do obce Staré Hory. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies