V Bratislave sa ukončila rekonštrukcia ďalšieho úseku električkových tratí, pribudlo aj množstvo zelene či bezbariérových prístupov

NETKY.SK • 14 December 2020, 21:49 • 2 min
V Bratislave sa ukončila rekonštrukcia ďalšieho úseku električkových tratí, pribudlo aj množstvo zelene či bezbariérových prístupov

BRATISLAVA - Bratislava v nedeľu otvorila zrekonštruovanú električkovú trať na Americkom námestí za 2,85 milióna eur.

slovakia

left justify in out

Informovali o tom zástupcovia hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava (DPB). "Električky prejdú vďaka rekonštrukcii úsekom od Blumentálu po Americké námestie plynulejšie a úpravou ostrovčeka bývalej zastávky Floriánske námestie vznikol plnohodnotný bezpečný BUS pruh do zastávky Blumentál," uviedol magistrát Bratislavy.

 

Zároveň zdôraznil, že linka 3 sa z výlukovej trasy vracia na pôvodnú trasu RačaBlumentálAmerické námestiePetržalka. Rekonštrukcia električkovej trate sa začala 7. septembra.

 

 

Mesto nechalo rozšíriť chodníky  
Rekonštrukcia trate priniesla aj niekoľko zlepšení pre chodcov. "Priechod pre chodcov cez Radlinského ulicu pri križovatke s Fazuľovou je bezbariérový a rozšírený, bezbariérový je aj priechod pre chodcov a prístup na zastávku električky linky 4, rovnako ako priechody cez električkovú trať na oboch koncoch zastávky Americké námestie," uviedlo mesto s tým, že DPB tiež rozšíril chodník pri fakultnej nemocnici a chodník na nároží Fazuľovej a Radlinského ulice.

 

img

Na oboch nástupištiach pribudla informačná tabuľa zobrazujúca aktuálne odchody spojov mestskej hromadnej dopravy (MHD). "Trakčné stožiare sú po rekonštrukcii optimalizované a kombinované s verejným osvetlením. Pod trať DPB aplikoval antivibračné rohože a koľajnice obalil protihlukovými prvkami, ktoré zabezpečia tichý chod električiek. Vybudované je aj odvodnenie trate, takže zaplavené koľajnice na tomto mieste budú už minulosťou," doplnilo mesto.

 

Mohlo by vás zaujímať: Bratislava bude mať svoj Central park: Nachádzať by sa mal tu!

 

Pribudlo aj množstvo zelene 
Zmenami prešla aj zastávka pri Blumentáli, na ktorú sa električky vrátili pred mesiacom. Okrem zrekonštruovanej trate priniesla aj bezbariérové priechody pre chodcov. Pribudli tiež značenia upozorňujúce na to, že električka má prednosť.

 

"Zväčšil sa chodník, pribudlo veľa zelene, nové LED verejné osvetlenie a pôvodné stožiare verejného osvetlenia boli ošetrené. Zároveň bola odstránená nefunkčná svetelná signalizácia na križovatke Blumentál – Floriánske námestie a po úprave verejného priestoru a priechodov je aktuálna situácia výrazne bezpečnejšia," doplnilo mesto.

 

img

 

Bilbordy na múre nemocnice konečne zmiznú
Po komplexnej rekonštrukcii je možné vidieť aj viaceré urbanistické zlepšenia. "Magistrát hlavného mesta oslovil vlastníkov billboardov na múre univerzitnej nemocnice na Americkom námestí so žiadosťou o ich odstránenie. Billboardové spoločnosti napokon odstránili väčšinu objektov, pričom zostávajúce dva vlastník prisľúbil odstrániť počas prvých mesiacov budúceho roka," uviedlo mesto. 

 

img

V okolí zrekonštruovanej trate vzniknú tiež ďalšie zelené plochy. "Ostrovček bývalej zastávky Floriánske námestie a nárožia parčíkov na Floriánskom námestí, úsek na Radlinského ulici pri rozšírenom nároží s Fazuľovou ulicou a pozdĺž nástupišťa Americké námestie v smere na Blumentál. Na tieto miesta plánuje magistrát vysadiť zeleň trvalo udržateľným spôsobom," uvádza mesto.

 

Všetky pásy zelene budú vysadené prírode blízkymi štrkovými, trvalkovými záhonmi, ktoré sú po celý rok farebné, a okrasnými trávami. V stredovom páse popri električkovej trati plánuje mesto vysadiť polokry.
 

Prečítajte si tiež: Magistrát hlavného mesta dokončí novú električkovú trať do Petržalky do decembra 2023, ak to však nestihne, príde o eurofondytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies