Na Slovensku máme africký mor ošípaných už v osemnástich okresoch

NETKY.SK • 20 Apríl 2021, 08:47 • 2 min
Na Slovensku máme africký mor ošípaných už v osemnástich okresoch

BRATISLAVA - Nákaza afrického moru ošípaných sa na území Slovenska rozšírila už do osemnástich okresov. Najnovšie pribudli tri, konkrétne Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa.

slovakia

left justify in out

Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, eviduje agrorezort už 2 200 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Pozitívnou správou je, že v domácom chove sa AMO nevyskytlo od septembra 2019. Informoval o tom hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík. Nákaza afrického moru ošípaných sa na území Slovenska rozšírila už do osemnástich okresov. Najnovšie pribudli tri, konkrétne Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa. 

Africký mor ošípaných sa už predtým vyskytol v 15 slovenských okresoch. Zasiahnutý bol Bardejov, Gelnica, Košice - mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš a Vranov nad Topľou.

 

Mohlo by vás zaujímať: Koronavírus, ktorý napáda ošípané, sa môže preniesť aj na ľudí, varuje štúdia

Počet prípadov AMO v Európe sa počas roka 2020 dostal za hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali v roku 2020 viac ako 11 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Poľsku, cez 4 100, no a viac ako 4 000 v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny výrazne podľa agrorezortu ohrozujú územie SR. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so SR. V roku 2021 sa eviduje v Európe 300 ohnísk nákazy AMO a 1 240 prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov zaznamenali v Rumunsku a Poľsku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies